Hayvanlar
Popüler İçerik

Cırcır Böceği Nasıl Bir Canlıdır?Özellikleri Nelerdir?

Cırcır böceği, Cırcırböceğigiller (Gryllidae) familyasını oluşturan sıcak bölgelerin çorak alanlarında yaşarlar. Parlak siyah ve kahverengi renkleri vardır. Boyları 2 cm ve sıçrama yeteneğine sahiptirler. Geceleri öterler, bitkisel besinlerle beslenirler. Yaklaşık 900 türünün bulunduğu düşünülmektedir. Cırcır böcekleri ağustos böceğiyle karıştırılmamalıdır. Ağustos böceğinin özellikleri farklıdır.

Yuvarlak iri başlı, kısa kanatları olan ve uzun antenli güzel sesli bir böcek türüdür. Gündüzleri kazmış oldukları çukurlar içerisine girip yalnız olarak gizlenir, geceleri ise durmadan öterler.

Sadece erkek olanları dişileri çekebilmek için kanatlarını birbirine sürterek ses çıkarırlar. İşitme organları ön bacaklarındaki uzantıdadır.

Arka kısımlarında boynuza benzeyen iki dikeni vardır. Sıçrama işini arka bacakları ile yaparlar. Çekirgeler kadar uzağa zıplama yapamazlar. Bazen otluk yamaçlarda ya da tarla kenarlarında gözükse de çoğunlukla çorak arazilerde yaşamayı tercih ederler. Çoğunlukla bitkisel beslenirler bazen hayvansal beslendikleri de görülür.

Eski zamanlarda bazı kavimler, cırcır böceklerini uğurlu sayarlardı. Japonya’da kafeslerde beslenen ve birbiriyle dövüştürülen türleri vardır.

Cırcır böceklerinin aynı zamanda doğal bir termometre olduğunu bilmenizde fayda var. Cırcır böceğinin 8 saniyedeki ötüş sayısına 5 ekleyerek havanın kaç derece sıcaklıkta olduğunu bulabilirsiniz.

İlkbaharda haziran sonlarına kadar görülürler. Dişi cırcır böcekleri yumurtalarını toprağa bırakırlar.Yumurtadan çıkan yavrular, bir kış geçirirler. Bu yavrular kanatsızdırlar. Büyüyene kadar 8 – 11 kez deri değiştirirler. Dişi bir cırcır böceğinin tek seferde 200 yumurta bırakma özelliği vardır.

Tüm canlı organizmalar gibi cırcır böcekleri de ekosistemin dengesinde önemli rol oynamaktadır. Bitki materyallerinin parçalanmasında yardımcıdır. Dünyanın birçok ülkesinde evlerde kafes gibi yuvalarda evcil hayvan gibi beslenirler.

Cırcır böcekleri, ekmek, elma, muz, üzüm, marul, patates ve domates gibi birçok besinle beslenirler.

Cırcır böceklerinin türlerine göre ömrü 5 – 20 yıl arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu