Şifalı Bitkiler

Civanperçemi Faydaları Nedir?Nasıl Bir Bitkidir?

Civanperçemi bitkisi, diğer isimleriyle; binbiryaprakotu, kandilliçiçeği, akbaşlı ve barsamaotu gibi farklı yörelerde bu isimlerle de bilinmektedir. Civanperçemi mayıs ve ekim ayları arasında genelde sarı ve beyaz renkli açan bir bitkidir. Boyu 10-100 cm arasında değişmektedir. Civanperçemi bitkisinin Türkiye’de yetişen 40 çeşide yakın türü vardır. Genellikle tedavi amaçlı olarak kullanılan önemli bitkilerdendir.

Dünyada yapılan tüm hemoroid ilaçlarında, civan perçemi bitkisi ya da yaban kestanesi kullanılmıştır.Civan perçeminin en büyük özelliği hemoroid ve diğer bir çok hastalıkta işe yarar olmasıdır.Dahili hemoroidlerde içerek,harici hemoroidlerde içerek ve tampon yaparak kullanılan en etkili bitkidir.Migrene yol açan bir çok sebebi ortadan kaldırdığı da tespit edilmiştir.En büyük özelliği hemoroidde kanamayı durdurması ve büzücü özelliği olmasıdır.

Diğer taraftan dahili ve harici tüm iltihabi olaylarda kullanılabilir. Antiinflamatuar özelliği nedeni ile kadın genital sistem hastalıklarında vulvitis, kolpitis ve flour vaginaliste ayrıca menapoz ve regl (Adet) dönemi ağrılarında adet söktürücü olarak iyileştirici etkileri çok eskiden beri bilinmektedir.Kadınlarda mantar, kramp, ateş basması,terleme, osteoporoz, migren, baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlarda da kullanıldığı bilinmektedir.Bu bitki için neredeyse kadınlar için yaratılmış denilse doğru olur.

Hafıza kaybı üzerinde de etkileri bulunmaktadır.15-55 yaş arası bayanların mutlaka kullanması ve olası kadınsal rahatsızlıkların engellenmesinde en doğru tercihtir.Yapılan araştırmalarda ciltteki kırışıklıkları önemli ölçüde giderdiği de görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu