Çocuk & Aile

Çocuklarda Meydana Gelen Deri Döküntülerinin Nedenleri

Döküntüler çocuklar arasında yaygın olarak görülür. Cilt tahrişi, kaşıntı, kızarıklık, kireçlenme ve kuruluk, herhangi bir döküntü türünün belirgin semptomlarıdır. Deri döküntüleri, vücudun belirli bölgelerinde veya tüm vücut bölgelerinde küçük şişlikler veya kabarcıklar şeklinde gelişebilir.

Bir çocuğun vücudunda çoğu döküntü türü iyi huyludur ve kendi başlarına kaybolabilir. Bazı döküntüler kaşıntı ve yanma gibi rahatsız edici semptomları hafifletmek için tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Viral enfeksiyondan kaynaklanan döküntüler çocuğa zarar vermez ve herhangi bir özel tedavi olmaksızın uzaklaşır. Bununla birlikte, çocukluk döneminde bazı kızarıklıkların ciddi sonuçları olabilir.

Bu nedenle, çocuğun vücudundaki herhangi bir döküntü anında tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.

Çocuklarda Oluşan Döküntü Nedenleri

Döküntü, çocuğun tüm vücudunda birçok şeyden dolayı gelişebilir. Deriyle teması tahriş edici, ilaca reaksiyon veya birçok durumda enfeksiyon veya alerjiye bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Çocukluk döneminde viral enfeksiyon yaygındır. Deri döküntüsü, kızamık ve suçiçeği gibi virüs hastalıklarının sık görülen belirtisidir. Kızamık durumunda, döküntü önce alnın arkasında, kulakların arkasında görünür ve daha sonra başından gövdeye ve tüm vücuda 48 saat içinde yayılır.

Hafif kaşıntı ve yanma hissi vardır. Kızarıklık, görünümden sonra 3 ila 4 gün içinde rengi azalan kırmızı veya kırmızımsı kahverengidir. Kızamık için spesifik bir tedavi yoktur. Suçiçeği, çocukluk döneminde tüm vücut bölgesinde kızarıklığa neden olabilen başka bir viral hastalıktır. Karın, sırt ve yüzdeki düz çarpmalar şeklinde başlar. Kütükler sıvı ile doldurulur ve daha sonra kuruduktan sonra kabukları formlar oluşturur. Alman kızamık tüm vücuttaki döküntülerden de sorumludur. Kızarıklıkların görünümü kızamıkla aynıdır, ancak hafiftir ve bir veya iki gün içinde kaybolur.

Ayrıca isilik olarak bilinen bir kızarıklık, tüm vücudu kaplar. Bu tip döküntüler yaz mevsiminde görülür. Ter bezlerinin tıkanması nedeniyle oluşur. Genellikle etkilenen bölgeler yüz, boyun, sırt ve göğüslerdir, ancak çoğu çocuk vücudun her tarafındaki isilikten muzdarip olabilir. Hastalık zararsız olsa da, şiddetli kaşıntı ve yanma hissi nedeniyle aşırı derecede rahatsız edici olabilir.

Alerjik reaksiyon tüm vücut yüzeyinde döküntülere neden olabilir. Çocuğun derisi hassastır. Bazı maddelerle veya deterjan, kimyasal maddeler vb.  alerjenlerle temas sonucu oluşabilir. Deri alerjisi ayrıca böcek ısırması sonucu da oluşabilir. Tüm vücut kırmızı ve kaşıntılı hale gelir. Zehirli sarmaşıklara dokunmak da temas alerjik dermatite neden olabilir.

Çocuklarda kızıl hastalığı streptokok bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. 2 ila 10 yaş arası çocuklarda ortaya çıkabilir. Bu durum, dokunduğunuzda kıl payı hissettiğinizde vücudun her yerinde belirgin kırmızı döküntülere neden olur. Deri döküntüleri ateş ve boğaz ağrısı sonrası ortaya çıkar. Döküntü, göğüs ve mide üzerinde, kulak ve boyun gibi diğer vücut bölgelerine yayılmadan önce görülür.

Kurdeşen veya kaynak olarak da adlandırılan ürtiker, vücudun her tarafına yayılabilir. Ürtikerde kızarıklık aşırı derecede kaşıntılı ve kabarıktır. Çocuklar genellikle bu cilt reaksiyonundan muzdariptir. Bazı tetkiklerde vücutta histamin düzeyinin yükselmesine neden olması halinde ürtiker ortaya çıkabilir. Histaminler cilt yüzeyinin yakınındaki kan damarları üzerinde hareket eder ve onları genişletir. Bu kızarıklık, ateş, şişlik ve kaşıntıya yol açar. Çocuklarda olası tetikleyiciler ilaç, şiddetli dış ısı, egzersiz, lateks ve tahriş edici maddeler vb.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu