Şifalı Bitkiler

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu Türkiye’nin hemen hemen her yerinde ve Dünya’nın birçok ülkesinde yetişen ince yapraklı,boyu 40 cm olan otsu bir bitkidir.Çörek otu diye adlandırdığımız küçük susama benzeyen siyah taneler,bu bitkinin dalında yetişen siyah tohumlardır.

Günümüzde en çok hamur işlerini süslemede kullandığımız çörek otunu uzmanlar, bal ya da içeceklerle birlikte tüketilebiliyorsa sade olarak tüketilmesini öneriyor.

Şu çörek otunu kullanmaya devam edin, çünkü onda ölümden başka her hastalığa şifa vardır.

H.Z MUHAMMED

Çörek otunda bulunan yağlar,solunum borusunu genişleterek krampların giderilmesine yardımcı olur.Ayrıca iltihap giderici,öksürük hafifletici,ağrı kesici ve idrar söktürücü etkileri bulunmaktadır.Düzenli şekilde kullanıldığında kan şekerini dengede tutar.

İçerisinde B1,B2 ve B6 vitaminleri bulunur.Bu vitaminler pek çok enzimin üretiminde rol oynar.Tansiyon ve kalp problemlerini aza indirir.

A,E ve C vitamini,beta karotin,selen gibi antioksitler vücudun savunma sisteminde önemli rol oynar.Zehirli maddeleri vücuttan atar.Virüs,mikrop ve mantarlara karşı çok etkili bir savaşçıdır.Damar hastalıklarının engellenmesine yardım eder.Hazmı kolaylaştırır,Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Çörek otu yağı diş ağrısına ve sancılara iyi gelir.

Çörek otu günlük kullanım miktarı 8 gramı geçmemelidir.Çocuklarda ise çocuğun kilosuna göre her 10 kiloda yarım çay kaşığı kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu