Sağlık

Coronavirüs Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve birçok yere yayılan, Dünya Sağlık Örgütünün (2019-nCoV) ismini verdiği yeni bir Coronavirüs türü adeta dünyayı tehdit eden bir hale geldi.Peki Coronavirüs nedir?Coronavirüsü belirtileri nelerdir?İşte dünyayı tehdit eden bu virüs hakkında bilgiler.

Coronavirüs Nedir?

Coronavirüsler ilk olarak 1960’larda meydana çıktı, ancak nereden geldikleri bilinmiyor. İsimlerini taç benzeri şekillerinden alıyorlar. Bu virüs bazen, hem hayvanları hem de insanları tehdit edebiliyor.

Çoğu koronavirüs, soğuk algınlığına neden olan diğer virüslerle aynı şekilde yayılır. Enfekte olan insanlar öksürdüğünde yada hapşırdığında virüsü başka bir kişiye bulaştırabilirler. Yada enfekte olan bir insanın dokunduğu yere dokunan bir insanada bulaştırabilirler.

Hemen hemen herkes yaşamında en az bir kez, büyük olasılıkla coronavirüs enfeksiyonu geçirir.

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs belirtileri, burun akıntısı, öksürük , boğaz ağrısı ve bazen ateş de dahil olmak üzere diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer. Çoğu zaman, coronavirüs veya rinovirüs gibi soğuk algınlığına neden olan farklı bir virüsün olup olmadığını bilemezsiniz.

Soğuk algınlığının coronavirüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için burun ve boğaz kültürleri ve kan tahlilleri olmak üzere laboratuvar testleri gereklidir. Test sonuçları, tipik olarak birkaç gün içinde kaybolan semptomlarınızı tedavi etme şeklinizi değiştirmez.

Ancak coronavirüs enfeksiyonu alt solunum yoluna yayılırsa (nefes borunuz ve akciğerleriniz ), özellikle yaşlı insanlarda, kalp hastalığı olan veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda pnömoniye (zatürreye) neden olabilir.

Coronavirüsten Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Coronavirüs için aşı yoktur. Coronavirüs enfeksiyonundan korunmak için, soğuk algınlığında uygulanan yöntemler uygulanır:

• Ellerinizi sabunlu ılık suda veya alkol bazlı el dezenfektanı ile iyice yıkayın .

• El ve parmaklarınızı gözlerinizden , burnunuzdan ve ağzınızdan uzak tutun .

• Enfekte olan kişilerle yakın temastan kaçının.

Coronavirüs enfeksiyonu soğuk algınlığı tedavisi ile aynıdır.

• Bol dinlenmek ve sıvı tüketmek gerekir.

• Boğaz ağrısı ve ateş için doktorunuzun verdiği ilaçları ihmal etmeyin.

• Ilık duşta boğaz ağrısını ve cızırtılı boğazı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Belirtileriniz varsa, hastalığınızın ilerlememesi için en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktora görünmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu