Hayvanlar

Deniz Anası Nasıl Bir Canlıdır?Özellikleri Nelerdir?

Vücudunun % 90’dan fazlası su olan canlıdır deniz anası. Geri kalanı tuz ve proteindir. Açılmış bir şemsiye gibidir. Yumuşak peltemsi yapısıyla mavimtırak ve beyaz renktedir. Bazı türleri kahverengi de olabilir. Tüm dünyada denizlerde rastlamamız mümkündür.

Hareketini şemsiye gibi açılıp kapanmakla yapar. Basit bir ağzı ve sindirim boruları bulunmaktadır.Avını aşağıya doğru sarkan yakıcı kollarıyla etkisiz hale getirir. Genelde yedikleri şeyler balık yumurtası ve küçük deniz organizmalarıdır. Kemikleri ve beyni yoktur. Sayısız dokunma, koku alma hücreleri ve denge sağlayan organları bulunmaktadır.

Yukardan baktığımızda yaz aylarında mavi renkte olan 4 tane göze benzer şeyler görürüz, bunlar üreme organlarıdır.Deniz anaları yumurtlayarak ürerler.Çift cinsiyetli olanları da vardır.

Vücutlarının çapları 2 – 40 cm arasında değişmekte olup 210 – 240 cm çapında “Cyanea” cinsleri de bulunmaktadır. Kuzey kutbunda bulunan “Cyanea aretica”, 60 metre uzunluğundaki sarkan kolları ile en büyük deniz anasıdır.

Cyanea capilata türü 30 – 60 cm çapında olmasına rağmen uzantıları 9 metreye varır. Deniz anaları yüzücüler için büyük tehlikeler yaratmaktadır. Deniz analarının dokunaçlarında yakıcı hücreler bulunmaktadır. Bu yakıcı hücreler değdiğinde kaşıntıya sebep olmaktadır. Ekvator yakınlarında birkaç deniz anası türü vardır ki bunlar ise öldürücüdür.

Deniz anası Çin, Japonya, Kore gibi ülkelerde her zamanki gibi yiyecek olarak tüketilen canlılar arasına girmiştir. Ayrıca o ülkelerde akvaryumda balık gibi beslenmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu