Hayvanlar

Denizatı Nasıl Bir Canlıdır?

Denizatı Nasıl Bir CanlıdırDenizatı,denizde yaşamasına rağmen iyi bir yüzücü değildir. Genelde kıyı bölgelerde yaşar kendisini korumak için yosunlar ve kayaların arasını tercih eder. Dünyada tropikal ve ılıman sularda yaşarlar. Denizatının başı,vücuduna dik bir açı ile yerleşmiştir. Başka hiçbir balıkta bu şekilde bir özellik yoktur. Deniz atları vücutları dik olarak yüzerler. Yüzerken başlarını aşağıya ve yukarıya hareket ettirebilirler. Ancak başlarını sağa ve sola hareket ettiremezler.

Başı at kafasına benzeyen küçük bir ağzı,hortum biçiminde bir burnu, kemikle kaplı bir vücudu vardır. Kıvrık bir kuyruğu olan denizatı başka hiçbir balık türüne benzemez.

Denizatının her yöne hareket edebilen gözleri vardır. Bu nedenle kafalarını çevirmeden her yönü rahatlıkla görebilirler. Denizatının şekli balığı andırmasa da alt vücudunda arka yüzgeçleri ve kafada solungaçların yanındaki göğüs yüzgeçleri ile tam bir balık denilebilir. Denizatı türleri kısmen şeffaf bir görünüme sahiptir ve yaklaşık boyları 16 mm ile 35 cm arasında değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu