Bilim & Teknoloji

Deprem Nedir?

Deprem Nedir?

Yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkabilen yüksek enerjinin meydana getirmiş olduğu sismik dalgalanmaların yer kabuğunu sarsması olayına deprem yada zelzele denir.Deprem oluştuğunda yeryüzünde iki tür dalgalanma meydana gelir.Bunlardan biri yer yüzüne paralel doğrultuda gerçekleşen P dalgası (Primary-Wave, Öncül dalga) bu dalgalanma yıkıcı özelliği bulunmayan dalgalanmadır ve yer yüzüne yayılan ilk titreşimdir.İkinci dalgalanma ise S dalgası (Secondary – Wave, ikincil) bu dalgalanma yer yüzüne dik olarak hareket etmektedir.

Deprem NedirP ve S dalgaları içerisinde bulunduğu ortama göre 5 ile 15 km/saniye arasında ilerler. Deprem dalgalarının hızı bulunduğu yer tabakasının katmanına göre  (kömür, çamur, petrol vb.) değişmektedir. Deprem olayını inceleyen bilim dalına sismoloji denir. Deprem ölçümleri sismograf denilen aygıtla yapılmaktadır. Sismograf yer hareketlerini devamlı kaydeder ve depremin merkezini, saatini, şiddetini bu cihazla belirlerler. Depremlerin şiddeti Moment Magnitüd ölçeği yada Richter ölçeği ile belirlenmektedir.

Dünyada yaşanan depremler bazen sallantı, bazen ise yer değiştirme şeklinde görülmektedir. Yeryüzüne çok yakın bir deprem gerçekleşirse bu Tsunami oluşumuna sebep olabilir.

Depremlerdeki Kırık Türleri Nelerdir?

Depremlerde eğim atımlı ters kırık,eğim atımlı normal kırık ve doğrultulu atımlı kırık olarak üç çeşit kırık türüne rastlanmaktadır.

Deprem Nedir

Artçı Deprem Nedir?

Ana deprem gerçekleştikten sonra meydana gelen küçük şiddetteki sarsıntılara artçı deprem denir.

Deprem Fırtınası Nedir?

Bir bölgede gerçekleşen depremin ardından küçük çaplı artçı depremler meydana gelmektedir.Normal bir depremden sonra büyük şiddette depremler meydana gelmezken bu tür deprem fırtınalarında bu olay tem tersi olarak görülebilir.

Yapay Deprem Nedir?

Dünya üzerinde depremlerin büyük bir kısmı levha hareketleri sonucunda meydana gelmektedir.Geniş anlamıyla söyleyecek olursak yer kabuğunun incelenmesinden dolayı meydana gelir.

Deprem oluşumunun bir diğer nedeni ise insanlardır.Petrol kuyusu açarken, köprü inşaatı yaparken, kömür madeni kazarken yapay depremler meydana gelebilir.Bilinen bir örneği Çin’in Sichuan kentinde 2008 yılında Zipingpu Barajının çökmesi sonucu oluşan yapay bir depremdir.Yaklaşık 69,227 kişi hayatını bu yapay depremde kaybetmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu