Sağlık

Depresyonla Savaşan Yiyecekler

Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıklar tüm yaş gruplarından insanları etkilemiştir. Bu hastalıklara ek olarak, çoğu insanın bilmediği şey, işlenmiş gıdaya sahip olan bu yemeklerin (fast-food, hamburger, pizza gibi) fazlalığının depresyona yol açabilmesidir.

Yeterli ve sağlıklı beslenme, fiziksel sağlığın yanı sıra ruh sağlığına da birçok yarar sağlar. Aşağıda, “neşeli yiyecek” denen, beyin için mükemmel olan ve depresyonla mücadelede etkili olan, dünya çapında çok fazla insanda görülen bir hastalığı kontrol edeceksiniz.

Siyah Fasulye

siyah-fasulye

Fasulye, özellikle siyah, vücutta serotonin (mutluluk hormonu) seviyelerini artırmaya yardımcı olan magnezyum açısından zengindir. Ayrıca, siyah fasulye antioksidan açısından zengindir ve demir, çinko, potasyum, lif gibi bileşenler içerir.

Kepekli Ekmek

Kepekli-Ekmek

Vücudumuzdaki hormonlar dengede olmadığında stres, uyku bozuklukları ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, karbonhidratın vücutta bir “rahatlık verici” olarak hareket ettiği ve geçici bir esenlik duygusu kazandıracağı için, çok fazla karbonhidrat içeren yemekler stres veya depresyonda hissedilir. Bu nedenle, ekmekten hoşlananlar, tercihen endüstriyel olmayan, yulaf ve çeşitli tohumlar gibi bileşenlerle birlikte integralleri tercih edebilirler. Ancak az tüketmek gerekir.

Pancar

Pancar-

Pancar vücutta serotonin üretimine yardımcı olan bir amino asit olan betaine içerir. Ayrıca, sinir sistemi ve akıl sağlığı için harika olan folik asit açısından zengindir.

Papatya Çayı

Papatya-Çayı-

Papatyaların mükemmel bir doğal ilaç olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uyumakta zorluk çekenler için idealdir. Uyumakta zorluk çeken herkes depresyon gibi hastalıkları tetikleyebilir.

Yumurta

Yumurta-

Yumurta mükemmel bir besin kaynağıdır, çünkü çinko, B vitaminleri ve iyot içerir, ayrıca protein kaynağı da vardır. Yapılan bilimsel bir çalışma, kahvaltıda yumurta yiyenlerin, tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiklerini göstermiştir. Obezite depresyonu tetikleyebildiğinden, yumurta bu listeyi bütünleştirir, çünkü kilo almamak için bir savaşçıdır.

Kırmızı Biber

Kırmızı-Biber

Kırmızı biber, C vitamini miktarının yanı sıra A vitamini miktarının sekiz katına sahiptir. Bu gıdada yoğunlaştırılan vitaminlerin yüksek konsantrasyonu, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra, ruh halini doğrudan etkiler.

Hindistan Cevizi

Hindistan-Cevizi

Hindistan cevizi, sağlığı çok iyi kılan, özellikle kasları ve beyne olan sağlıklı bir yağ türü olan orta zincirli trigliseritlerin büyük bir kaynağıdır. Ruh hali bozuk olan kişiler için iyi bir seçimdir. Ama oldukça kalorik olduğu için, bunu az olarak tüketmelisiniz.

Bitter Çikolata

Bitter-Çikolata

Çikolata dünya çapında bir tutkudur, ancak buradaki kural, siyah ya da acı, az şekilli ya da hiç şeker içermeyen, ancak niteliklerle dolu olan tüketmektir. Hindistan cevizi gibi, beyin sağlığı için iyi olan ve ruh halini iyileştiren orta zincirli trigliseritler içerir. Hepsinden iyisi, bu çikolatanın normalden daha az kalorili olmasıdır.

Kabak Çekirdeği

Kabak-Çekirdeği

Kabak çekirdeği en çok triptofan adı verilen önemli bir amino asit içeren gıdalardan biridir. Serotonin gibi, vücutta iyi olma hissini destekleyen maddelerden biridir. Birçok akademisyen, kabak çekirdeğinin en iyi doğal antidepresanlardan biri olduğunu kanıtlamıştır ve en iyisi, bulunması kolay ve az kalori olmasıdır.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Kabak çekirdeği gibi, kuşkonmaz da iyi bir triptofan kaynağıdır, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan bir maddedir. Bu bitki, hala Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olan folik asit içerir.

Çeri Domatesi

Çeri-Domatesi

Domatesler dünyadaki en önemli ve sağlıklı besinlerden biridir. Beyin güçlendiren güçlü bir antioksidandır ve bu sayede depresyon ve diğer nörocerebral hastalıkların başlangıcını önler. Çeri domatesleri, daha az ve daha konsantre oldukları için bol miktarda likopen içerir. Çok lezzetli ve salatalarda harika görünmektedir.

Bal

Bal

Kahve ve çayı tatlandırmak isteyenler, şeker yerine bal tercih etmeli, bu daha sağlıklı ve daha besleyicidir. Bal, vücutta bir anti-enflamatuar olarak hareket eden bir quercetin ve kaempferol denen bir flavonoid içerir , bu da beyni aktif ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur, böylece depresyon gibi hastalıkları önler.

Sızma Zeytin Yağı

Sızma Zeytin Yağı

Naturel sızma zeytinyağı, kan hücrelerinin serotonin üretmesine yardımcı olur, refah duygusundan sorumludur. Ancak az tüketilmelidir, çünkü sağlıklı olmasına rağmen, bir yağ kaynağıdır ve kalori içerir. İdeal, iyi özelliklerini korumak için, salataların hazırlanmasında, özellikle soğuk meze tarzı yiyeceklerde, az olarak kullanmaktır.

Ispanak

Ispanak-

Vücuttaki demir eksikliği sizi enerjisiz hissettirir. Bu zayıflık ve huzursuzluk hissine neden olabilir. Ispanak bu önemli besinlerin ana kaynaklarından biridir. Hepsinden iyisi, sağlıklı olmanın yanı sıra, çeşitli şekillerde hazırlanabilen düşük kalorili bir sebzedir.

Bu sitedeki bilgiler ve öneriler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir uzman doktor tedavisinin yerini alamaz.

Kaynak
pixabay.com/tr/eatthis.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu