Hayvanlar

Deve Kuşunun Özellikleri

Deve kuşu dünyanın en büyük kuşudur. Kanatları olmasına rağmen uçamaz, ama çok hızlı koşarak uçuş eksikliğini telafi eder. Deve kuşu Afrika’da doğada bulunur,ancak eti için dünyanın her yerinde yetiştirilir.

Deve kuşu eşsiz görünümlü bir hayvandır. Uzun sıska bacakları, küçük kanatları olan büyük bir gövdesi, uzun boynu ve tehlikeli uzun gagası vardır. Deve kuşu genellikle 100 ila 200 kilogram arasında ağırlığa sahiptir ve 9 metre boyunda büyür. Büyük vücudu tüylerle kaplıdır. Erkeklerin alt kısmında ve kuyruğunda siyah beyaz tüyler vardır. Dişiler genellikle gri renklidir. Deve kuşunun gözleri, herhangi bir kara hayvanının en büyük gözlerini veren yaklaşık 5 çapında olabilir.

 

Ne Kadar Hızlı Koşarlar?

Deve kuşu yerdeki hızıyla ünlüdür. Güçlü bacakları, saatte 64 kilometre hıza ulaşmasını sağlıyor! Deve kuşları da bir avcıyı tekmelemek için güçlü bacaklarını kullanabilirler. Bir insanı, hatta bir aslanı öldürmek için yeterince sert bir şekilde tekme atabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda deve kuşu herhangi bir tehdidin önüne geçmek için hızını kullanacaktır.

Uçmuyorlarsa, Neden Kanatları Var?

Deve kuşu kanatları uçmak için kullanılmaz. Deve kuşu tam hızda koşarken ve yön değiştirmesi gerektiğinde dengede çok yardımcı olurlar. Diğer yönden ise erkek ve dişi deve kuşu arasındaki kur yapmak için kullanılır.

Deve kuşu Ne İle Beslenir?

Deve kuşları, karınlarını doyurmak için bulabilecekleri her şeyi yiyebilirler. Bunlar bitkileri, böcekleri ve kertenkele gibi küçük hayvanları içerir. Genellikle diğer deve kuşları ile sürülerde yaşarlar. Tipik bir sürü yaklaşık 10 kuştan oluşur, ancak bazı sürülerin 100 kuş kadar büyük olduğu bilinmektedir. Her sürünün, tüm yumurtaların yerleştirildiği büyük bir yuva vardır. Böylelikle sürünün tamamı yumurtaların korunmasına yardımcı olabilir. Deve kuşu yumurtası, ortalama 1 kilo 300 gram olarak başka hayvanlarda görülmeyen en büyük yumurtadır.

Deve-Kuşunun-Özellikleri

 

Neden Kafalarını Yere Sokarlar?

Deve kuşları başlarını yere uzatarak gizlenmeye çalışırlar.

  • Deve kuşları sadece tekmelemekle kalmaz, ayaklarında bulunan 10 cm uzunluğunda pençelerle saldırırlar.
  • Deve kuşu sadece iki ayak parmağı vardır, diğer tüm kuşların üç veya dört tane vardır.
  • Bazı yerlerde, insanların dev kuşların sırtında gezdiği deve kuşu yarışları vardır.
  • Deve kuşları bazen yiyeceklerini sindirmelerine yardımcı olan taş ve çakıl taşları yer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu