Devekuşu dünyanın en büyük kuşudur. Kanatları olmasına rağmen uçamaz, ama çok hızlı koşarak uçuş eksikliğini telafi eder. Devekuşu Afrika’da doğada bulunur,ancak eti için dünyanın her yerinde yetiştirilir.

Devekuşu eşsiz görünümlü bir hayvandır. Uzun sıska bacakları, küçük kanatları olan büyük bir gövdesi, uzun boynu ve tehlikeli uzun gagası vardır. Devekuşu genellikle 100 ila 200 kilogram arasında ağırlığa sahiptir ve 9 metre boyunda büyür. Büyük vücudu tüylerle kaplıdır. Erkeklerin alt kısmında ve kuyruğunda siyah beyaz tüyler vardır. Dişiler genellikle gri renklidir. Devekuşunun gözleri, herhangi bir kara hayvanının en büyük gözlerini veren yaklaşık 5 çapında olabilir.

 

Ne Kadar Hızlı Koşarlar?

Devekuşu yerdeki hızıyla ünlüdür. Güçlü bacakları, saatte 64 kilometre hıza ulaşmasını sağlıyor! Devekuşları da bir avcıyı tekmelemek için güçlü bacaklarını kullanabilirler. Bir insanı, hatta bir aslanı öldürmek için yeterince sert bir şekilde tekme atabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda devekuşu herhangi bir tehdidin önüne geçmek için hızını kullanacaktır.

Uçmuyorlarsa,Neden Kanatları Var?

Devekuşu kanatları uçmak için kullanılmaz. Devekuşu tam hızda koşarken ve yön değiştirmesi gerektiğinde dengede çok yardımcı olurlar. Diğer yönden ise erkek ve dişi devekuşu arasındaki kur yapmak için kullanılır.

Devekuşu Ne İle Beslenir?

Devekuşları, karınlarını doyurmak için bulabilecekleri her şeyi yiyebilirler. Bunlar bitkileri, böcekleri ve kertenkele gibi küçük hayvanları içerir. Genellikle diğer deve kuşları ile sürülerde yaşarlar. Tipik bir sürü yaklaşık 10 kuştan oluşur, ancak bazı sürülerin 100 kuş kadar büyük olduğu bilinmektedir. Her sürünün, tüm yumurtaların yerleştirildiği büyük bir yuva vardır. Böylelikle sürünün tamamı yumurtaların korunmasına yardımcı olabilir. Devekuşu yumurtası, ortalama 1 kilo 300 gram olarak başka hayvanlarda görülmeyen en büyük yumurtadır.

deve kuşu

Neden Kafalarını Yere Sokarlar?

Deve kuşları başlarını yere uzatarak gizlenmeye çalışırlar.

  • Devekuşları sadece tekmelemekle kalmaz, ayaklarında bulunan 10 cm uzunluğunda pençelerle saldırırlar.
  • Devekuşu sadece iki ayak parmağı vardır, diğer tüm kuşların üç veya dört tane vardır.
  • Bazı yerlerde, insanların dev kuşların sırtında gezdiği devekuşu yarışları vardır.
  • Devekuşları bazen yiyeceklerini sindirmelerine yardımcı olan taş ve çakıl taşları yer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

twenty + 3 =