Sağlık

Diyaliz Nedir?

Hemodiyaliz ve Periton diyaliz nasıl olur?

Diyaliz, böbreklerin yeterince çalışmaması nedeniyle vücutta biriken zararlı maddeleri ve fazla suyu süzerek vücuttan uzaklaştırılması demektir.İki çeşit diyaliz vardır.

HemodiyalizHemodiyaliz

Hemodiyaliz,kanın vücut dışında başka bir makine aracılığı ile alınıp yapay bir filtreden geçirilip temizledikten sonra vücuda tekrar geri verilmesi işlemidir.

Hemodiyalizin gerçekleşebilmesi için hastanın kolunda bir atardamar ile bir toplardamarın birleştirilmesine ihtiyaç vardır.İki damarın birleştirilmesi sonucu oluşan yapıya fistül adı verilir.

Fistül açılması için ameliyat gereklidir.Acil durumlarda hemodiyaliz işlemi,boyunda veya kasıkta büyük bir kateter takılarak da gerçekleştirilir.İdeal olanı fistül açılarak yapılmasıdır.Ancak bazı hastalarda kol damarındaki sorunlar nedeniyle hemodiyaliz işlemi sürekli olarak kateterle yapılabilir.

Hemodiyaliz işlemi için diyaliz hemşiresi fistül olarak

isimlendirilen damara iki adet iğne yerleştirir.Kan iğnelerden biri ile vücut dışına alınır,makinede temizlenerek diğer iğneyle geri verilir.Hemodiyaliz tedavi süresi en az 4 saattir.Tedavi hemodiyaliz merkezlerinde haftada 3 kez tekrarlanır.Hastalar tedavi olurken tv izleyebilir, uyuyabilir, gazete okuyabilir.

Hemodiyaliz seansları arasında vücutta sıvı birikimi olduğu için  hastalar diyete,su ve tuz alımına dikkat etmeleri gerekir.

Periton DiyaliziPeriton Diyalizi

Periton diyalizinde de kan süzülmektedir.Ancak yapay bir filtre yerine kan, karın zarı olarak da adlandırılan periton zarı aracılığı ile temizlenmektedir.

Bu tedavide karın boşluğuna verilen özel diyaliz sıvısı ile periton zarındaki kılcal damarlardaki kan, karşılıklı değişerek kandaki zararlı maddeler ve vücuttaki zararlı su dışarı alınır.Karın boşluğuna verilen diyaliz sıvısının geri alınması ile zararlı maddeler ve fazla su vücuttan uzaklaştırılır.

Periton diyalizinin uygulanabilmesi için karın boşluğuna sıvının alınıp verilmesini sağlayan bir kateter yerleştirilir.Periton tedavisi bizzat hasta ve hasta yakınının evde uygulayabileceği bir tedavi şeklidir.Her gün uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu