Hayvanlar

Dodo Kuşu Hakkında Bilgi

Dodo kuşu, günümüzde nesli tükenen kuş türlerindendir.Orta büyüklükte ve uçmayan bir kuş türüdür. Nesli tükenmeden önce Mauritius adasında yaşayan Dodo kuşu, Ekolojik sorunlar dışında insanlar yüzünden nesli tükendiği bilinmektedir.

Dodo kuşu,küçük eğri kuyruklu, geniş gövdeli, durgun kanatlı, kısa bacaklı ve büyük gagası olan bir kuş türüdür.Tüyleri, gri, siyah ve beyaz tonlardadır. Büyük ve kavisli gagası bu kuş türünün en ayırt edilebilen özelliğidir.

Dodo ağacı olarak da bilinen Tambalacoque ağacı dodo kuşlarının en sevdiği meyve ağacıdır. Ancak bu ağaçlarında nesli giderek tükenmektedir. Dodo kuşlarının sindirim sisteminden geçen meyve tohumları ancak bu kuş sayesinde çimlenme yapmaktadır. Bu yüzden Dodo kuşunun neslinin tükenmesi beraberinde bu ağaç türünün de neslini bitirecek hale gelmiştir.

Mauritius adasındaki doğal ormanlarda bulunan Dodo kuşlarının bölgelerinde onlara zarar verecek bir şey yokken, 16. yüzyılın sonlarına gelindiğinde insanlar bu adalara gelmeye başladı ve kendileriyle beraber kedi, köpek ve maymunları da getirdiler. Böylece Dodo kuşlarının avcıları ortaya çıktı. 17. yüzyılın ortalarına gelindiğinde ise Dodo kuşunun nesli tükenmiş oldu.

Kaynak
Toplu Bilgi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu