Biyoloji

Doğal Gaz Nedir?Özellikleri Nelerdir?

Milyonlarca yıl önce yaşamış canlı kalıntılarının yer altında yüksek sıcaklık ve basıncın da etkisi ile başkalaşması sonucunda oluşan doğal gaz, kaya boşluklarının arasına sıkışmış olarak ya da petrol yataklarının üzerinde gaz şeklinde büyük hacimler halinde bulunur.

Doğal gazın yaklaşık % 95’ini metan oluşturur. Metan (CH4) dışında, etan (C2H6), bütan (C4H10) gibi diğer maddelerden de bulunur. Doğal gaz kullanımından sonra açığa çıkan atık gaz içindeki karbondioksit (CO2) miktarı diğer yakıtların yanması sonucu açığa çıkan atık gazlara göre minimum miktardadır. Bu ise küresel ısınma ve iklim değişikliklerine neden olan “sera etkisini” azaltır.

Doğalgaz renksiz, kokusuz, nemsiz ve havadan hafif bir gazdır. Olası bir gaz kaçağı durumunda fark edilebilmesi için özel olarak kokulandırılır. Doğal gaz, karbonmonoksit içermediği için zehirli değildir. Karbonmonoksit ise renksiz, tatsız, kokusuz ve zehirli bir gazdır.

Karbonmonoksit solumak bulantıya, baygınlığa, soğuk algınlığına benzer rahatsızlıklara neden olur. Aşırı solunması hâlinde ise ölüme yol açar. Karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalmamak için güvenlik önlemlerine dikkat edilmelidir. Zehirlenme yaşayan hasta açık alana çıkarılmalı, vakit kaybetmeden 112 Acil’e haber verilmelidir.

Dünyada bilinen doğal gaz rezervleri yaklaşık 150 trilyon m3 düzeyinde olup bu rezervin günümüzde sadece % 15’i işletilir haldedir.

Bildiğiniz gibi uluslararası enerji politikalarında petrolün yanı sıra doğal gaz da önemli bir yere sahiptir. Birçok avantajı nedeniyle doğalgaz dünyanın en gözde enerji kaynaklarından biri hâline gelmiş, boru hatları dünyanın dört bir tarafına uzanarak ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğini artırmıştır.

Doğalgazın Avantajları

  • Zehirsiz, külsüz, havadan hafif ve dumansız bir yakıttır. Şehirde yaşadığımız çevre kirliliğinin önlenmesi yolunda çok ciddi avantajlar sunmaktadır.
  • Verimli ve ekonomik bir yakıttır. Standartlara uyulduğunda ekonomik yakılabilen bir gazdır.
  • Doğal gaz çok amaçlı kullanıma sahip bir yakıttır. Konutlarda ısınma, yemek pişirme ve sıcak su elde etmek amacıyla kullanılmaktadır.
  • Doğal gaz temiz bir yakıt olduğundan cihazların arıza ihtimali, bakım ve işletme giderleri çok düşüktür.
  • Modern doğal gaz kazanları üstün otomatik kontrol sistemlerine sahip olduklarından, bu tür kazanların kullanılması hâlinde emekten tasarruf ve yüksek konfor sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu