Biyoloji

Dolaşım Sistemi Organları

İnsan kalbinin vücuttaki tüm hücrelere kan pompalaması yaklaşık bir dakikadan az sürmektedir.İnsanların dolaşım sistemi vücut için gereken besinleri ve kan transferinde yardımcı olarak kalp,kan ve damarlardan oluşur.Vücudun işlevini sürdürebilmesi için her hücrede şeker,vitamin,mineral,oksijen gibi gaz ve besinlere ihtiyacı vardır.Dolaşım sistemi ise bu hayati moleküllerin vücudun her hücresine teslim edilmesini sağlar.

Kalp dolaşım sisteminin merkezidir ve vücudun tüm bölgesinde bulunan damarlara kan pompalar.Normal bir insanda kalp dakikada 72 kez atar.

İnsan vücudunda bulunan kan miktarı yaklaşık vücut ağırlığının % 7 si kadardır.Ayrıca,vücutta günde 7500 litre kan işlenir ve kan vücutta yaklaşık 96,000 km mesafe kat eder.

Dolaşım Sistemi Organları

Dolaşım sisteminin üç temel bileşeni vardır; Kalp-bir pompa görevi görür,Kan-gerekli molekülleri taşır,Kan damarları-vücuttaki bölgelere kanı taşır.

Kalp
Kalp

 

Kalp

İnsan kalbi vücudun en büyüleyici ve en önemli organlarından biridir. Vücudun tüm canlı hücrelerine kan pompalar.

Kalp bir bireyin hayatta kalmak için en önemli organı olduğundan kardiyak kaslarından oluşan özel bir yapıya sahiptir. İnsan kalbi dört bölmeye ayrılmıştır. Üstte olan bölümlerine kulakçık, altta olan bölümlerine karıncık adı verilir.

Kalbin sağ bölümünde sağ kulakçık ve sağ karıncık, Sol bölümünde ise sol kulakçık ve sol karıncık bulunmaktadır. Solda bulunan odalara temiz kan, sağda bulunan odalara ise kirli kan dolar.

Karıncıktaki kas tabakası, kulakçıktaki kas tabakasına göre daha kalın ve güçlü bir kastan oluşmuştur.

Kan
Kan

 

Kan

Kan hücrelere oksijen ve besin taşınmasını sağlayan sıvı bir dokudur. Hacminin % 92 olan bölümünü su ve geri kalan kısımlarını plazma proteinleri oluşturur. Plazma, çeşitli proteinler, şeker,mineraller,hormonlar oksijen ve karbondioksit gibi maddelerden oluşur.

Kan-Damarları
Kan Damarları

 

Kan Damarları

Kan damarları vücudun her hücresine oksijen,besin ve metabolitlerin taşımasını sağlamak, aynı zamanda ilgili boşaltım organlarına karbondioksit, toksinler ve diğer atıkların taşınmasını sağlar.

Atardamarlar

Atardamarlar çeşitli organlara kalpten oksijenli kan transferi yaparlar. Atardamarlar arterlerden oluşmaktadır ve gerekli organlara kan ve besin maddelerinin yollanmasını sağlamaktadırlar.

Kılcal Damarlar

Kılcal damarlar vücuttaki en küçük kan damarlarıdır. Bu damarlar mikro dolaşımda önemli rol oynamaktadır.Besin alışverişi için dokular arasında yer alan ince kan damarlarıdır.

Akciğer
Akciğer

 

Akciğer

Akciğerler göğüs boşluğunda bulunan süngere benzer içi hava dolu olan organlardır. Akciğerler ince bir tabaka ile kaplanmıştır. Nefes alışverişinde genişlemek amacıyla üzerinde yağ tabakası bulunmaktadır. Akciğerler temel solunum organıdır, nefesle çekilen oksijeni kana nakletmek ve vücut dolaşımındaki karbondioksiti dışarı atmaktır.

Kaynak
buzzle.com/articles/circulatory-system-organs.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu