Yiyecek & İçecek

Domates Meyve mi, Sebze midir?

Domatesler yaz mevsiminin en çok yönlü ürünlerinden biridir.

Genellikle mutfak dünyasında sebzelerin yanında gruplanırlar, ancak bunların meyve olarak da adlandırıldığını duymuş olabilirsiniz.

Bu makalede, domateslerin meyve mi yoksa sebze mi olduğunu ve neden bazen birbiri ile karıştırıldığını araştırmakta.

Bir Meyve ile Bir Sebze Arasındaki Fark Nedir?

Beslenme açısından meyve ve sebzeler zengin vitamin, mineral ve lif kaynağı olmaları için büyük dikkat çekmektedir

Çok ortak noktaları olmasına rağmen, meyve ve sebzelerin de kendine özgü farklılıkları vardır .

Ancak, bu farklar bir çiftçiyle mi yoksa bir şefle mi konuşacağınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir.

Botanik Sınıflandırma

Meyve ve sebzelerin botanik olarak sınıflandırılması, öncelikle söz konusu bitkinin yapısının ve işlevinin temeline dayanır.

Meyveler çiçeklerden oluşur, tohumlara sahiptir ve bitkinin üreme sürecine yardımcı olur. Bazı yaygın meyveler elma, şeftali, yaban mersini ve ahududu.

Öte yandan, sebzeler bitkinin kökleri, gövdeleri, yaprakları veya diğer yardımcı parçalarıdır.Bazı iyi bilinen sebzeler arasında ıspanak, marul, havuç, pancar ve kereviz sayılabilir.

Mutfak Sınıflandırması

Yemek pişirme söz konusu olduğunda, meyve ve sebzelerin sınıflandırma sistemi, botanik olarak nasıl sınıflandırıldıklarına göre önemli ölçüde değişir.

Mutfak uygulamalarında, meyve ve sebzeler öncelikle lezzet profillerine göre kullanılır ve uygulanır.

Genellikle, bir meyve yumuşak bir yapıya sahiptir ve tatlı yapımına daha yatkındır. Tatlılar, hamur işleri, reçeller ya da atıştırmalık olarak tek başlarına yenen yemekler için en uygun olanıdır.

Bir sebze ise tipik olarak muhtemelen acı bir tada sahiptir. Genellikle meyveden daha sert bir yapıya sahiptir ve bazıları çiğ olmasına rağmen, yemek pişirmeyi gerektirebilir. Patates kızartması, güveç, salata gibi lezzetli yemekler için çok uygundurlar.

Bir gıdanın bir meyve mi yoksa sebze mi olduğu, mutfak ortamında mı yoksa botanik olarak mı tartışıldığına bağlıdır. Botanik sınıflandırma bitkinin yapısına ve işlevine, mutfak sınıflandırma ise tat ve tarif uygulamalarına dayanmaktadır.

Botanik Olarak Domates Meyvedir

Bilime göre, domates meyvedir .

Tüm meyveler içinde tek bir tohum veya birçok tohum bulunur ve bir bitkinin çiçeğinden büyür.

Diğer gerçek meyveler gibi domatesler de asmadaki küçük sarı çiçeklerden oluşur ve doğal olarak çok sayıda tohum içerir. Bu tohumlar daha sonra toplanabilir ve daha fazla domates bitkisi üretmek için kullanılabilir.

Domates botanik olarak meyvedir, çünkü çiçekten oluşur ve tohum içerirler.

Genellikle bir sebze olarak sınıflandırılırlar.

Bir domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğu konusundaki kafa karışıklığının çoğu, domates için yaygın mutfak uygulamalarından kaynaklanmaktadır.

Yemek yapmak, farklı yiyeceklerin nasıl kategorize edildiğine dair daha fazla esnekliğe yol açma eğiliminde olan bir bilim kadar sanattır.

Yemeklerde domatesler genellikle tek başlarına veya lezzetli yemeklerde diğer gerçek sebzelerle birlikte eşleştirilir. Sonuç olarak, teknik standartlara göre bir meyve olsalar bile, bir sebze olarak ün kazanırlar.

Genellikle sebze olarak kabul edilen diğer meyveler şunlardır:

  • Salatalık
  • Bezelye
  • Bakla
  • Biber
  • Patlıcan
  • Bamya

Çok daha az yaygın olmasına rağmen, bazı mutfaklarda bazen sebzeler meyveler gibi kullanılır.

Örneğin, Ravent , bir sebze olmasına rağmen, genellikle tatlı tarzı tariflere dahil edilir. Bu aynı zamanda havuçlu kek veya tatlı patates turtası gibi diğer yemeklerde de örneklenmiştir.

Domates genellikle tuzlu yiyeceklerde kullanılır, bu yüzden ünü sebze olarak yayılmıştır. Sebze olarak kullanılan diğer bazı meyveler kabak, bezelye ve salatalıktır.

Kaynak
pixabay.comhealthline.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu