Eğitim

Düdüklü Tencerenin İcadı,Düdüklü Tencere Nasıl Çalışır?

Düdüklü tencereler yemeği hızlı pişirebilmek için kullanılan ve buhar yöntemiyle çalışan tencerelerdir.Yemeklerin kaynadığı üzerine koyulan subap sayesinde anlaşılır.

Düdüklü tencerelerde tencere patlamasın diye üzerine bir emniyet subabı koyulmuştur, basınç artınca subap hava kaçırarak patlamasını engeller, hava kaçırırken ıslık şeklinde bir ses çıkartır.Bu nedenle tencerenin ismi düdüklü tencere olmuştur.

Düdüklü tencereler yaklaşık 300 yıl önce 1679 yıllarında Fransız fizikçi Denis Papin demir bir tencereyle deney yaptı.Üzerine kapak koyarak kaynattı.Kaynayan tencerenin kapağını sıkıca kapatıp üzerine kapak fırlamaması için ağırlık koymuştu.Ancak koymuş olduğu ağırlık tencereyi patlatacak kadar değil kapağı fırlatıp atacak kadar bir ağırlıktı.Bu yöntemle yemeklerin daha hızlı bir şekilde piştiğini anladı.Bu buluşun adına Papin’in tenceresi adını verdi.

İlk başlarda dökme demirden yapılan tencereler sonradan bakır, toprak, alüminyum, cam ve emayeden yapıldı.

Düdüklü Tencerenin Çalışma Prensibi

Düdüklü tencerenin temel çalışma prensibi, yemeğin sıvı kısmının kaynama noktasına gelmesi ve tencerenin içindeki buharı kontrollü olarak tahliye etmesi prensibine dayanır.

Böylece normal bir tencerede yemekler ısıtıldığında suyun kaynama noktası olan 100 derecede, su bu derecede kaynar ve tüm su kaynayıncaya kadar bu sıcaklık sabit kalır ve yemekte bu sıcaklık da pişer. Düdüklü tencerede ise buhar dışarı çıkamadığı için tencerenin içerisindeki basınç gittikçe artar, ve su 100 derecede kaynamaz, tenceredeki sıcaklık 125 °C (257 °F) dereceye kadar çıkar.

Böylece pişirilmesi istenen besinler suyun kaynama derecesinden çok daha yükseğe çıkmış olmasına rağmen yüksek sıcaklık yiyeceğe süratle nüfuz ederek, vitamin ve mineraller tahribata uğramadan daha çabuk pişirilmesi sağlanır. Örneğin et haşlaması en çok yarım saatte ve kuru sebzeler de yirmi dakikada pişebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu