Eğitim

Dünyanın Dört Ana Katmanı Hakkında Bilgi

Dünyanın dört ana tabakası kabuk, manto, dış çekirdek ve iç çekirdektir. Dış katmanlardan iç katmanlara geldikçe basınç ve sıcaklık muazzam şekilde artar.

Kabuk

Kabuk ya da Litosfer, adını verdiğimiz tabaka silikat kaya malzemelerden oluşan dünyanın en dış tabakasıdır. Dünyanın sadece yüzde birini oluşturur. Çoğu deprem kabuğun içinde oluşur. Bu tabakanın sıcaklığı önemli derecelerde 1600 °F sıcaklığa çıkmaktadır. Kıtasal kabuk 8 mil kalınlığında ve granit, kuvars ve feldspat gibi daha hafif malzemelerden oluşmaktadır.Okyanus kabuğu ise yaklaşık 3 mil çoğunlukla bazalttan oluşmaktadır.

Manto

Dünyanın en büyük tabakası olan manto, demir, alüminyum, kalsiyum, magnezyum, silikon ve oksijenden oluşur. Manto dünyanın yüzde seksenini kaplar. Bu katmandaki sıcaklık yaklaşık 1600 – 4000°F olduğu tahmin edilmektedir. Bu tabakada volkanik magmanın bulunduğu yerdedir. Manto katının genel kalınlığı  1,802 mil.

Dış Çekirdek

Dış çekirdek sıvıdır ve demir ile nikelden oluşur. Kaydedilen yoğunluk çok yüksek, ancak saf eritilmiş demirden daha düşüktür. Dolayısıyla bilim adamları, dış çekirdekte sülfür ve oksijenin mevcut olabileceği görüşündedir. Bunun nedeni, bu iki elementin kolayca sıvı demir içinde çözülmesidir. Dış çekirdek 1400 mil ve 8000 – 11000 °F sıcaklıkta ölçülür.

İç Çekirdek

İsminden de anlaşılacağı gibi, iç çekirdek dünyanın en içteki tabakası olup, son derece yüksek sıcaklık (9000 – 13,000° F sıcaklığa ulaşabilir) ve basınç koşulları ile karakterizedir. İç çekirdekten yansıyan yoğun ısı dış çekirdeğin ve mantonun materyallerini harekete geçirir. İç çekirdek malzemelerinin hareket edemediği ve dolayısıyla katı kalacağı yüksek basınçtan kaynaklanmaktadır. İç çekirdeğin kalınlığı yaklaşık 800 mil civarındadır.

Coğrafi verilere göre yeryüzünün çapı 7,926 mil. Dünya troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer ve ekosfer olmak üzere beş ana tabakadan oluşan atmosfer tarafından sarılır. Atmosfer, hava, su ve sıcaklık sağlar. Bizi güneşin zararlı ışınlarından korur.Atmosfer olmadan yeryüzünde hayat olmazdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu