Bilim & Teknoloji

Dünyanın En Genç Profesörü; Oktay Sinanoğlu

Hayatını bilime adayan ve 26 yaşında “Dünyanın En Genç Profesörü” unvanını alan Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu, 1935 yılında babasının görev yaptığı İtalya’nın Bari kentinde dünyaya geldi.Babası o dönemde Türkiye Başkonsolosluğunda görev yapmaktaydı.

1953 yılında, Ankara’da Türkiye Eğitim Derneği’nin Yenişehir Lisesini birincilik ile bitirerek, buradan Amerika’ya burslu olarak kimya mühendisliği eğitimine gönderildi.1956 yılında Kaliforniya Üniversitesi Kimya mühendisliğini de birinci olarak bitirdi.

Sinanoğlu, Massachusetts Institute of Technology’den de 1957 yılında mezun olarak Yüksek Kimya Mühendisi oldu.

1959 yılında Berkeley’de “Kuramsal Kimya” üzerine doktora yaptı.İki yıl boyunca burada kalan Sinanoğlu, doktora süresince, ABD Atom Enerjisi Merkezinde araştırma yaptı.

Doktoradan hemen sonra 1961 yılında, Harvard ve Yale üniversitelerinde dersler vererek buradan yeni buluşlarını dünyaya tanıttı.Aynı yıl profesör olan Sinanoğlu, Türkiye’de de kuramsal kimyanın gelişmesine öncülük etti.

1973 yılında Almanya’nın en önemli ödüllerinden olan “Aleksander Von Humboldt Bilim Ödülünü” kazandı.Ömrüne birçok ödül sığdıran Sinanoğlu, 1975 yılında Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilim ödülünü kazanarak aynı yıl “Türkiye Cumhuriyeti Profesörü” unvanını aldı.

1980 – 1989 arasında Türk siyasetindeki sorunlar, eğitim ve dil gibi konularla ilgilendi.Vermiş olduğu bir çok konferansta “Türkçe giderse, Türkiye gider.Yabancı dille eğitim ile Türkiye gider” düşüncesini savunmuştur.

1995 yılında, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Üstün Hizmet ödülünü, Yılın Fikir Adamı ve Yılın Bilim Adamı ödüllerini kazandı.

Yıldız Teknik Üniversitesinin oyları ile 2005 yılında, “Yılın Yıldızları En Beğenilen Bilim Adamı” ödülünü aldı.

Sinanoğlu, 19 Nisan 2015 tarihinde ABD’nin Miami kentinde hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul’a getirilerek defnedildi.

Oktay Sinanoğlu, Nobel kimya ödülüne iki kez aday gösterildi.Yaşamı boyunca Türkçe ve Milli kültürün korunması için çok çaba sarfetti.

Bazı Eserleri

  • Adam
  • Göçmen Hamamı
  • Bye Bye Türkçe
  • Hedef Türkiye
  • Dayatmalar Kabusu
  • İlerisi İçin
  • Ne yapmalı
  • 2050’ye 5 kala: Dünyanın 105 Yıllık Tarihi.3 ciltli
  • Yeni Bilim Ufukları
Kaynak
Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu