Hayvanlar

Dünyanın En Hızlı Kara Hayvanı; Çita Hakkında Bilgiler

Çita büyük bir kedidir ve tüm kara hayvanlarının en hızlısı olarak bilinmektedir. Saatte 110 km  hıza ulaşabilir.Çita, 0'dan 60'a yaklaşık 3,5 saniye içinde hızlanabilir.Çoğu spor arabadan daha hızlı!

Çitalar daha çok Afrika’da bulunur , ancak İran’da küçük bir Çita nüfusu vardır. Çitalar çok çeşitli habitatlarda bulunur. Afrika otlakları ve savan gibi açık arazilerde yaşamak isterler. Dişi çitalar, diğer dişi çitalarla yaşayabilecekleri geniş bir ev alanı oluştururlar. Öte yandan, erkekler genellikle daha küçük bir bölge kurarlar.

Erkek çitalar genellikle koalisyon adı verilen gruplar halinde gruplanır. Genellikle erkek kardeşlerle gruplanırlar, fakat aynı zamanda mevcut bir gruptaki erkeklerle de gruplanabilirler. Bununla birlikte dişi çitalar, kendi yavruları hariç, yalnız avlanırlar.

Çitaların Genel Özellikleri

 

Çitaların Genel Özellikleri

Çitalar, gizlenmelerine veya kamufle edilmelerine yardımcı olan küçük siyah noktaları bulunan, hafif  ten rengi kürke sahiptir.Çitaların beyaz karın bölgesi üzerinde leke yoktur.Yetişkin çitalar 40 ila 60 kilo arasında ve yaklaşık 120 ila 130 santim uzunluğunda büyür. İnce bir gövdesi, uzun bacakları, derin bir göğsü ve dar bir belleri vardır. Dişi çita genellikle erkeklerden daha küçüktür, ancak dişi ve erkek çita arasında görünüşte büyük bir fark yoktur.

Çitalar, aslan, kaplan, leopar ve jaguar gibi tipik büyük kedilerden daha küçüktür. Ayrıca tüm büyük kediler gibi kükremezler. Bununla birlikte, çitalar genellikle büyük kedilerin en küçüğü olarak kabul edilir.

Çitalar Nasıl Beslenirler?

Çitalar çoğunlukla ceylan, impala, gine tavuğu ve yabani tavşan gibi küçük ila orta boy memelileri yerler. Çitalar alacakaranlıkta veya şafakta avlanırlar. Av gördüklerinde, olabildiğince yaklaşırlar ve avlarını yakalamak için üstün hızlarını kullanırlar. Çitalar genellikle bir aslan veya bir sırtlan elinden almadan önce yemeklerini olabildiğince hızlı bir şekilde yerler .Bir çitanın yaklaşık 12 yıl ömrü vardır.

Çitaların Nesli Tükeniyormu?

Evet, çitalar nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilir. 1900’de 100.000’den fazla çita olduğu tahmin edilmektedir, ancak bugün yalnızca 11.000 civarında vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu