Seyahat & TurizmTarih

Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın yedi harikası UNESCO tarafından seçilmiştir. Asıl adı ”Antik Kent Harikaları” dır.Hepsi insanlar tarafından yapılan Dünyanın yedi harikasından sadece mısır piramitleri günümüze kadar gelebilmiştir.Diğer harikalar fırtına, deprem vb. koşullara dayanamamış ve günümüze kadar gelememiştir. 

1-Artemis Tapınağı (Efes,İzmir,Türkiye)

Yapıldığı tarih bilinmemektedir,fakat M.Ö 550 yılında yapıldığı tahmin edilmaktadir.Eser 120 yılda sadece beyaz mermer kullanılarak yapılmıştır.

Yapımında birçok mimar,mühendis ve köle çalışmıştır.Tapınak 127 kolondan oluşur.Kolonlar 18 metredir.Tapınağın uzunluğu 115 mt,genişliği 55 mt’dir.

Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

 

2-Halikarnas Mozelesi (Bodrum,Muğla,Türkiye)

Mimarisi bakımından Yunan ve Mısır mimarisi kullanılarak iki medeniyet birleşip bu eseri meydana getirmiştir. Yüksekliği 242 metre, tabanı 32×38 metredir.30 adet basamağı bulunmaktadır. Çatısında tahminlere göre Mausolos ve Artemisia heykelleri bulunmaktaydı.

Halikarnas Mozolesi
Halikarnas Mozolesi

 

3-Zeus Heykeli (Olimpos,Yunanistan)

Zamanın baş tanrısı olarak düşünülen Zeus Heykeli M.Ö.450 yılında yapılmıştır.Heykel Phidios adlı heykeltıraş tarafından yapılmıştır.Heykel dikdörtgen şeklinde yapılmış ve yapımında altın,fildişi gibi değerli madenler kullanılmıştır.

Zeus Heykeli 7 mt genişliğe ve 12 mt yüksekliğe sahiptir.Heykel Yunanistan’dan İstanbul’a taşınmış,burada çıkan yangın sonucu sadece kalıntıları kalmıştır.

Zeus heykeli
Zeus heykeli

 

4-Rodos Heykeli (Rodos Adası,Yunanistan)

Rodos Heykeli’nin M.Ö. 300-400 yılları arasında yapıldığı tahmin edilir.Heykel silah ve tunç madenlerinin eritilmesi ile ortaya çıkmıştır.Yunan Güneş Tanrısı Helios’un heykelidir ve Khaves tarafından yapılmıştır.

Rodos heykeli
Rodos heykeli

 

5-İskenderiye (Pharos) Feneri

İskenderiye feneri Mısır’da İskenderiye limanının tam karşısında olan Pharos adası üzerine M.Ö. 285-245 yılları arasında yapılmıştır.Yüksekliği 135 mt’dir ve 70 km’den gözükmektedir.Depremler nedeniyle tamamen yıkılmış ve hiçbir parçası kalmamıştır.

İskenderiye feneri
İskenderiye feneri

 

6-Babilin Asma Bahçeleri (Bağdat,Irak)

Babil kralı olan Nebukadnezar tarafından, M.Ö. 605 yılında yapılmıştır. Yapılmasının amacı eşini neşelendirmek istemesidir. Yapıt doğal afetler tarafından yıkılmıştır.

Babil'in Asma Bahçeleri
Babil’in Asma Bahçeleri

 

7-Keops Piramidi (Kahire,Mısır)

Keops piramidi Mısırın başkenti Kahire’de M.Ö. 2551-2560 yıllarında yapılmıştır. Üç adet yapılan piramitlerden en büyüğüdür. Mısır firavunu Khufu adına yapılmış ve yapımı 20 yılda tamamlanmıştır. Piramidin içinde çeşitli odalar bulunmaktadır.

Keops piramidi
Keops piramidi
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı