Sağlık

Dünyayı Değiştiren 6 Salgın

COVID-19 salgını dünya çapında yaygın bir korku yarattı ve normal yaşamı “öncesi ve sonrası” haline getirdi. İnsanlık tarihi boyunca, bulaşıcı hastalıklar dünyaya yayılmayı başardı. Modern çağda tüm bilimsel gelişmelere rağmen, hala Çin’den gelen COVID-19’u kontrol edemiyoruz. Bununla birlikte, yeni koronavirüsten önce, insanlık tarihinin seyrini değiştiren birçok felaket salgını vardı.

İşte tarihte insanlık üzerinde kalıcı bir izlenim bırakan en ölümcül salgınlardan bazıları.

1. Bubonik veba (Kara Ölüm)

Bubonik veba (Kara Ölüm)

Kara Ölüm olarak da bilinen bubonik veba, 1346-1352 yılları arasında Avrupa’ya yayılan ölümcül bir hastalıktı. Asya’da başlayan salgından Yersinia pestis bakterisi sorumluydu. Hastalık, enfekte pire ve enfekte fareler tarafından dünya çapında bulaşmıştı. Avrupa’ya geldiğinde, kara veba yaygın yıkıma neden oldu, Floransa nüfusunun % 60’ı birkaç ay içinde öldü. Bubonik vebadan ölüm oranı% 70’in üzerindeydi ve Avrupa çapında 200 milyon insanı öldürdü.

2. Justinian veba salgını

Justinian veba salgını

Tarihte ilk kaydedilen salgın olarak kabul edilen Justinianus Plague, 541 ve 542 arasında yayıldı ve nihayetinde tarihte bir salgında en fazla sayıda can kaybına yol açan salgın oldu. Tahminler, o dönemde dünya nüfusunun neredeyse yarısı olan 100 milyondan fazla insanın öldüğünü söylüyor. Bubonik veba gibi, Justinian’ın vebasına da pire bakterilerle enfekte olan kemirgenler tarafından yayılan Yersinia pestis adı verilen bakteriler neden oldu.

3. HIV / AIDS

HIV / AIDS

İlk kez 1981’de bildirildiğinden hastalık on yıllar önce ortaya çıkmasına rağmen, “edinilmiş immün yetmezlik sendromuna” (AIDS) neden olan HIV, dünyadaki en ciddi sağlık sorunlarından biri olarak sınıflandırılmıştır. O zamandan bu yana dünya çapında yaklaşık 75 milyon insan HIV bulaştı ve virüs şu ana kadar yaklaşık 39 milyon insanı öldürdü.

Virüs bağışıklık sistemine, özellikle CD4 hücrelerine veya T hücrelerine saldırır ve kan, meni, vajinal sıvılar, anal sıvılar ve anne sütü gibi tüm vücut sıvıları tarafından bulaşır. Tarihsel olarak, HIV’in korunmasız cinsel ilişki, ilaç kullanımı ve doğum için iğne değişimi yoluyla yayıldığı bilinmektedir.

4. Sıtma

Sivrisinek Isırmalarında Alerjik Reaksiyon

Sivrisinekler tarafından bulaşan bir hastalık olan sıtma, Plasmodium parazitini taşıyan enfekte bir Anopheles sivrisineğinin ısırmasıyla bulaşır.

Talasemi, glikoz 6 fosfat dehidrojenaz eksikliği, orak hücre anemisi, Duffin antijeni ve diğer bazı durumlar gibi genetik varyasyonlar sıtmaya bağlıdır. Hastalığın Büyük İskender’in ölümünün olası nedeni olduğu da bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre sıtma, Afrika’daki hamile kadınlara ve küçük çocuklara karşı en güçlü tehdit olmaya devam ediyor.

5. Ebola virüsü

Ebola Virüsü ve Mücadele Yöntemleri

COVID-19’dan önce, Ebola insanlığa isabet eden en son salgındı ve bugün bile hafızası tüm dünyada ürpertiğe neden oluyor. 1970’lerin sonlarında Afrika’da keşfedilen Ebola, Ebola Hemorajik Ateşinin (EHF) kısaltmasıdır.

Bu virüs insanlarda ve diğer primatlarda aşırı kanamaya neden oldu ve şu ana kadar 2.200’den fazla insanı öldürdü.

Hastalığın korkunç kısmı, semptomlarınızın gelişmesinin birkaç gün veya hafta sürebilir. Boğaz ağrısı, kas ağrısı, kusma, ishal ve sonunda iç ve dış kanama yaygın semptomlardan bazılarıdır. Kökeni, virüsü etkilenmeden taşıyan meyve yarasasına atfedilir.

Salgın Batı Afrika’da ortaya çıktı, ancak yakında ABD, İspanya ve Almanya gibi yerlere yayıldı. Ebola’nın ölüm oranı yüksektir ve enfekte ettiği insanların neredeyse yarısını öldürdüğü bilinmektedir.

1970’lerde keşfedilmesine rağmen, en ciddi Ebola salgını 2014 yılında Batı Afrika’da meydana geldi.Üstesinden gelinmesi yaklaşık 2 yıl sürdü, ancak yayılması ve sonuçları dünyayı sarstı.

6. İspanyol Gribi

İspanyol Gribi

İspanyol gribi olarak da adlandırılan 1918 grip salgını, 20. yüzyılın en ölümcül patojenlerinden biriydi. Bu salgın sırasında dünya çapında 500 milyondan fazla insan etkilendi.

Bu korkunç grip birçok bölgeyi harap etti, ancak I.Dünya Savaşı’nın savaş alanları üzerinde en göze çarpan etkisi vardı.

Kayıtlar influenza’nın 675.000 Amerikalıyı öldürdüğünü gösteriyor. Grip salgını 1919 yılının yazında, enfekte olanların ölmesi veya bağışıklık geliştirmesi ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu