Yiyecek & İçecek

E405 Propilen Glikol Aljinat (PGA) Nedir?Nerelerde Kullanılır?

Propilen glikol aljinat (PGA) , E sayısı 405 olan bir gıda katkı maddesi olarak kullanılan bir emülsifleştirici, dengeleyici ve koyulaştırıcıdır. Kimyasal olarak konuşan propilen glikol aljinat, yosundan elde edilen aljinik asit eseridir. Kelp bitkisinden ya da işlenmiş ve sarımsı, grenli bir kimyasal toz haline dönüştürülen belirli alg türlerinden yapılır. Daha sonra E405 gıda katkı maddesi, dondurma ve şekerin yanı sıra salata sosu gibi kalınlaştırmayı gerektiren bazı gıda ürünlerine eklenir. Bu yaygın kullanımların yanı sıra, propilen glikol aljinat, birçok yaygın gıdada bulunabilen bir gıda koruyucu olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Neden Propilen Glikol Aljinat Kullanılıyor?

Propilen glikol aljinat önemli bir stabilizatör olduğundan , sıvıyı koyulaştırır ve aynı zamanda stabilize eder. Örneğin, meyve suları ve köpüklü süt ürünlerinde stabilize edebilir. Bir emülgatör olarak E405, gıda koruyucusu olarak çalıştığı için yiyecekleri taze tutabilmektedir. E405 propilen glikol aljinatın bir başka uygulaması, belirli gıdaların sürecini bir süre boyunca renk veya kıvam değiştirerek yavaşlatmasıdır.

Propilen Glikol Aljinat Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Normalde, jöleler ve reçeller, dondurma, yoğurt, salata sosu vb. Gibi jel benzeri gıdaların çoğunda propilen glikol alginat bulabilirsiniz. Bazı çeşniler ve çiğneme sakızları ayrıca PGA içerir. Bazı kozmetik ürünlerde, PGA içerik maddeleri listesinde bulunabilir.

Propilen Glikol Aljinatın Yan Etkileri

Güvenli bir katkı olarak kabul edilmesine rağmen, olumsuz yan etkiler bildirilmiştir. Mide bulantısı,Sadece kozmetik olarak kullanıldığında, saç dökülmesi, döküntüler ve göz tahrişlerini içeren alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kozmetik kullanımı yan etkilerin en sık nedenidir. Bu maddeyi içeren ev temizlik maddeleri kullanıldığında ciltle ilgili diğer alerjiler oluşabilir.

Bu kimyasal katkı maddesinin anne adayları tarafından kullanılmaması gerekmektedir, çünkü bir teratojen olduğu düşünülmektedir, bu da doğum kusurlarına neden olabileceği anlamına gelmektedir. Cilde kolayca emildiği için, maruziyetin karaciğerin yanı sıra böbreklere de zarar verebileceği düşünülmektedir. Yüksek dozlar çocuklarda nöbetlere neden olabilir. Bu potansiyel sorunlara rağmen, propilen glikol aljinat en yaygın kullanılan kimyasal katkı maddelerinden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu