Sağlık

Ebola Virüsü ve Mücadele Yöntemleri

Yıllarca farklı hastalıklarla mücadele eden insanlık,son dönemde tırmanış gösteren Ebola Virüsü ile mücadeleye başlamıştır. Daha öncede Kuş Gribi, Domuz Gribi gibi farklı hastalık türleriyle yeni tanışan insanlar şimdi ise geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanan Ebola Virüsü yeniden karşılaşmıştır.

İlk olarak 1976 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyetinde meydana gelen Ebola Virüsü 2013 yılında tekrar ortaya çıkarak insanların korkulu rüyası haline gelmiştir.

Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına göre şimdiye kadar 930 kişi bu virüsten hayatını kaybetmiştir.Ebola virüsünün nedenlerini,nasıl meydana geldiğini biraz açalım.

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola insanlarda Ebola virüsü hastalığına yol açar.Ebola virüsü çeşitli (maymun,kirpi,goril vb..) gibi hayvanlarda görülen ateşli ve ciddi bir hastalıktır. Ebola salgınında ölüm oranı %90’lara kadar çıkmaktadır.

Salgınlar ilk olarak tropikal ormanların yakınlarında,Orta ve Batı Afrika’nın köylerinde insanlara vahşi hayvanlardan geçip insandan insana bulaşır.

Ebola hastalığının özel bir tedavi ya da aşı tedavisi bulunmamaktadır.Virüs, Reston Ebola Virüsü (RESTV), Sudan Ebola Virüsü (SUDV), Taï Forest Ebola Virüsü (TAFV), Bundibugyo Ebola Virüsü (BDBV), Zaire Ebola Virüsü (EBOV) olmak üzere beş ayrı türe sahiptir.

Hastalık Nasıl Bulaşır?

Araştırmacılar virüsü alan ilk hastanın hayvanla temas etmesi sonucu olduğunu söyleseler de, Ebola Virüsünün bu zamana kadar insana nasıl bulaştığı bilinmemektedir.İnsanlarda virüs oluştuğunda başka kişilere geçmesinin birçok yolu vardır. Bunlar;

  • Kan ve vücut salgılarıyla,
  • Virüslü kişinin kullanmış olduğu nesnelerin kullanılmasıyla,
  • Cinsel birleşmeyle,
  • Defin yapılırken cenazeye temas etme,
  • Hasta bakımıyla uğraşan kişilerin zorunlu olarak temas etmesi.

Ebola Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Ebola virüsünün ilk belirtileri baş ağrısı,eklem ve kas ağrısı,ateş,ishal,halsiz kalma,mide ağrısı,iştahsızlıktır.Bazı Kişilerde de hıçkırık, öksürük, boğaz ağrısı, kaşıntı,gözlerde kızarıklık,Vücut içinde ve dışında kanamalar görülür.

Bu belirtiler Ebola Virüsüne maruz kaldıktan sonra yaklaşık sekiz-on gün sonra meydana gelebildiği gibi iki – yirmi bir gün arasında da meydana gelebilir.

Ebola Virüsünden Nasıl Korunulur?

  • Virüsün olduğu bölgelerde koruyucu ekipman ve donanımla dolaşılması gerekmektedir.
  • Hastalara temas ederek kullanılan enjektör vb. gibi ekipmanların önce sterilizasyonu yapılmalı ve kullanıldıktan sonra kesinlikle imha edilmelidir.
  • Ölmüş hayvanlara kesinlikle dokunulmamalıdır.
  • Ebola virüsü görülen bölgelere seyahat edilip döndükten sonra bir sağlık kuruluşunda gerekli tahliller yaptırılmalıdır.
  • Eller sürekli temiz tutulmalı,devamlı hijyen sağlayıcı maddelerle yıkanmalıdır.
Kaynak
seyahatsagligi.gov.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu