Seyahat & Turizm

Edirne

Marmara bölgesinin Trakya bölümünde bulunan Edirne 6,276 km²’lik alanıyla Türkiye’nin topraklarının % 08’ini kaplar ve il topraklarının denizden yüksekliği 41 metredir.Edirne genel olarak düzlüklere,basık tepelerin yer almış bulunduğu coğrafi konuma sahiptir.

Edirne ili kışın Akdeniz iklimi etkisini gösterdiği zamanlarda ılık ve yağışlı, kara iklimi etkisini gösterdiğinde de oldukça sert ve yağışlı geçmektedir.

Yazlar sıcak ve kurak,bahar dönemi ise yağışlıdır. İlin yıllık sıcaklık ortalaması 13,5 derece ve ortalama yıllık yağış miktarı da 600 mm. civarındadır.

Trak soylarından olan Odris’ler tarafından M.Ö. 5. Yüzyılda ilk defa kent olarak kurulmuş ve zaman içerisinde değişik milletler tarafından değişik isimler verilen kent I.Murat zamanında Edirne olarak anılmıştır.

1361 yılında I.Murat tarafından fethedilen ve ebedi Türk yurdu olan Edirne,konumu nedeniyle İstanbul’un alınışına kadar Osmanlı Devletine başkentlik yapmıştır.

Anadolu’yu Avrupa’ya birleştiren konumda olduğu için çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu eserlerin en eskisi Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan Edirne kalesinden günümüze kalan sur ve burç duvarlarıdır. Ayrıca, Edirne’de Osmanlı Mimarisinin çok değerli örnekleri mevcuttur. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” diye adlandırmış olduğu Selimiye Camii bunların en ünlüsüdür.

Edirne tüm dönemlerinde bir kültür merkezi olmuştur. Merkezi Edirne olan Trakya üniversitesi hızlı şekilde gelişmektedir.

Edirne,ikisi demiryolu,üçü karayolu giriş kapıları olmak üzere toplam 5 sınır kapısıyla Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya bağlanır.

Edirne ili hem D-100 hem TEM Otoyolu üzerinde bulunması ve ülkemizin en büyük metropol kenti olan İstanbul’a Otoyol ile 2 Saat uzaklıkta olması, Avrupa ülkelerini Ülkemizin önemli turizm merkezlerinin bulunduğu Ege ve Akdeniz’e bağlanması nedeniyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Kaynak
Edirne Valiliği Kültür ve Turizm MüdürlüğüEdirne Ticaret ve Sanayi Odası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu