İş & Finans

EFT ve Havale Nedir?

Günümüzde teknolojinin geldiği son noktayla beraber gerek internet bankacılığından gerekse cep şubelerinden para alış verişi banka şubelerinde sıra beklemeden gerçekleştirilebilmektedir. Yerimizden bile kalkmaya gerek kalmadan para alış veriş işlemlerini rahatça halleder duruma geldik. Bilgileri doğru girdiysek eğer EFT ve Havale işlemlerini yapmak artık çok kolay peki bu işlemleri nasıl yapabiliriz?

EFT Nedir?

Kısaltılmış ismi EFT olan Elektronik Fon Transferi işlemi, ticari ya da bireysel olarak para alışverişinin internet üzerinden yapılmasını sağlar. Bu işlemi bankalardan da yapmak mümkündür ancak internet şubelerinden yapmak daha kolaydır.

EFT işlemini yaparken gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcı şeklinde olmak üzere dört ana unsurdan oluşmaktadır. Bu bilgiler eksiksiz girildiği taktirde paranız işleme alınır ve banka bir onay süreci başlatır.

Öncelikle yatırdığınız para miktarı ve hesabınızdaki bakiyenin yeterli olup olmadığı kontrol ediliyor, eğer her şey doğruysa onay veriliyor. EFT işlemi yapılırken hesabınızdan belirli bir miktar komisyon kesiliyor. Bu komisyon tutarı bazı bankalarda 1 TL bazı bankalarda 3 TL gibi rakamlardan oluşuyor, ayrıca bazı bankalar ise hiç komisyon almadan size bu hizmeti ücretsiz sunabiliyor.

EFT işlemleri Resmi tatiller dışında hafta içi her gün saat 8:00 – 17:00 arasında gerçekleştirilebilmektedir. EFT işleminin asıl amacı başka bir bankaya para transferi yapmanızı sağlamaktadır.

Havale Nedir?

Havale işlemleri aynı bankanın başka şubeleri ya da aynı bankaya ait farklı bir hesap numarasına para transferi işlemini yapmayı sağlar. EFT gibi farklı bir bankaya bu işlemle para gönderemezsiniz. Havale işlemleri yine banka yoluyla, mektup yoluyla ya da internet bankacılığı yoluyla yapılabilir. Havale işleminde hesap sahibi onayladıktan sonra bu onay bankaya ulaşır ulaşmaz işlem başlamış olur. Havalelerde kesilen komisyon tutarı bankalar arasında değişebilir. EFT daha kolay olmakla birlikte Havale yaparken sizden daha çok bilgi istenir bu nedenle EFT yapmak daha kolaydır.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

  • EFT’nin onaylanma süreci daha kısadır çok zaman almaz.
  • EFT işlemlerinde Havaleye göre daha az bilgi istenir, Havalede ise daha çok bilgi istenir ve daha uzun bir işlemdir.
  • EFT ücreti daha pahalıdır,Havale ücreti buna göre daha ucuzdur.Fakat bazı bankalar bu ücretin ikisini de almayabilir.
  • EFT farklı bankalar arası para transferi sağlar, Havale ise sadece aynı bankadaki hesaplar arası para transferine izin vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu