Yiyecek & İçecek

Ekmek Nasıl Saklanır?

Taze ve yumuşak kalabilmesi için ekmek kapaklı bir ekmek kutusu,gıda dolabı veya poşet içerisinde, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Birkaç gün içerisinde tüketilemeyecek ekmek (özellikle sıcak havalarda) buzdolabının soğutucu kısmında ya da derin dondurucuda kilitli poşetlerde saklanmalıdır.Ekmeğin buzdolabının soğutucu kısmında saklanması tercih edilebilir.Bu işlem bayatlama hızını arttırır.Fakat küflenme hızını azaltır.Derin dondurucuda saklanan ekmek bayatlamaması,küflenmemesi ve lezzetini kaybetmemesi açısından doğru bir yöntemdir.

Donmuş ekmekler lezzetini kaybetmemesi için 3 ay içerisinde tüketilmelidir.Ekmeğin sıcakken poşete koyulması ekmeğin kısa sürede küflenmesine neden olur.Soğuyan ekmek fazla kurumadan poşet içine koyulup saklanmalıdır.Ekmeğin muhafaza edildiği kutu yada gıda dolabı sık sık temizlenmelidir.

Çeşitli nedenlerle ekmeğin içindeki suyun buharlaşarak saklandığı poşet içerisinde birikmesi ekmeğin kısa sürede küflenmesine neden olur.Bu durumda ekmeğin saklandığı poşet değiştirilmeli ya da ekmek temiz bir havlu kağıda sarılarak sarılmalıdır.Bayat ekmekler ,galeta unu yada kurutulmuş ekmek içi şeklinde,uygun yemeklerde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu