Elektrik

Elektrik Aydınlatma ve Priz Devreleri

Adi Anahtar Tesisatı

Bir lambayı veya bir grup lambayı aynı anda, aynı yerden yakıp söndürmeye yarayan anahtarlara denir. Bu anahtarlar aspiratör, ısıtıcılar, küçük güçlü elektrikli alıcıların kumandasında da kullanılır. Bir giriş ve bir çıkış olmak üzere iki bağlantı ucu vardır.

Adi Anahtar Tesisatı Uygulama Devresi

adi anahtar

adi anahtar kapalı

Priz Tesisatı

Elektrik aygıtlarına, bir elektrik devresinden fiş aracılığı ile doğrudan veya uzatma kablosu ile enerji alınması için kullanılan bir araçtır. Tesisatta prizler ve lambalar iç tesisat yönetmeliği gereği ayrı ayrı linyelere bağlanır.Fakat lamba linyesine, bir priz bağlanabilir.

Adi Anahtar ve Priz Tesisatı Uygulama Devresi

priz

priz 1

Komütatör Anahtar Tesisatı

İki ayrı lamba veya iki lamba grubunu bir yerden aynı anda veya ayrı zamanlarda kumanda etmeye yarayan anahtar çeşitidir. Bir giriş ve iki çıkış olmak üzere üç ucludur. Giriş uçuna faz iletkeni bağlanır, çıkış uçları ise kumanda edeceği lambalara bağlanır.

Soru: Bir komitatör anahtar yerine iki adet adi anahtar kullanabilir misiniz?
Cevap: Evet kullanabiliriz.

Soru: Hangi durumda komütatör anahtar kullanılır.?
Cevap: Aydınlatma yapılacak ortamda lamba sayısı (alıcı sayısı) birden fazla olduğunda.

kapalı

açık

Vaviyen Anahtar Tesisatı

Bir lambayı veya bir grup lambayı (alıcıyı) iki ayrı yerden aynı zamanda veya farklı zamanlarda yakıp söndüren anahtar çeşididir. Bir tesis için iki anahtar kullanılır. Üç adet bağlantı ucuna sahiptir. Birinci anahtarın ortak uçu faz iletkenine, diğer anahtarın ortak ucu lambaya bağlanır. Her iki anahtar arasına iki adet iletken çekilerek diğer uçlara bağlanır.

Çift girişli uzun koridorların giriş ve çıkışlarına, iki katlı yerlerin merdiven arası aydınlatması, iki odanın aynı balkona açılması durumunda kullanılır.

vavien kapalı vavien açık

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı