Sağlık

Elektrolit Dengesizliği Nedir?Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Elektrolitler insan vücudundaki her fonksiyonda kritik öneme sahip elementlerdir, dolayısıyla elektrolit dengesizliği çok tehlikeli olabilir. Yaygın elektrolitler arasında potasyum, sodyum, klorür, magnezyum, fosfat, bikarbonat ve kalsiyum bulunur. Bu mineraller bir sıvıya yerleştirildiğinde çözülür, bu sıvıyı elektriksel olarak iletken yapar. Elektrolitler asitler, bazlar veya tuzlar olabilir. Vücudumuz, hücrelerimiz arasındaki boşluğu dolduran bir elektrolit çözeltisiyle doludur ve bu milyonlarca mesajın ve impulsların, gitmek istedikleri yerlerin vücutta gönderilmesini sağlar.

Elektrolitlerin diğer kritik işlevlerinden biri, hücreler ve etrafındaki alan arasındaki sıvı geçişi için ağ geçitleri olarak hareket etmektir. Hücrelerdeki doğru sıvı dengesinin korunması, sinir iletimi ve kas hareketinden kan pH’sine ve toplam hidrasyon düzeyinize kadar birçok farklı vücut fonksiyonu için kritik öneme sahiptir.

Vücuttaki elektrolitlerin her biri, kemik kuvveti korunmasından ve kalp kasılmalarının uyarılmasından hücre bölünmesini uyarmaya ve yaralarda kan pıhtılaşmasına kadar uzanan belirli bir işleve hizmet eder. Vücuttaki elektrolitlerin esas doğası göz önünde bulundurulduğunda, neden çok fazla veya çok azının bir sorun haline gelebileceği anlaşılabilir.

Elektrolit Dengesizliği Nedir?

Elektrolit dengesizliği, adından da anlaşılacağı gibi, elektrolit seviyesinin vücudunuzda çok yüksek veya çok düşük olduğu zamandır. Bazı elektrolitlerde fazlalık veya eksiklik diğerlerinden daha tehlikelidir. Örneğin, vücudunuzda çok fazla sodyum bulunması kan basıncında bir artışa neden olabilirken, çok az potasyum olması kaslarınızı düzgün bir şekilde tutturmanızı zorlaştırabilir.

Vücudunuzdaki elektrolit seviyeleri böbrekler tarafından düzenlenir. Birçok insan bunu bilmiyor, ama böbrekler böbreküstü bezleri gibi oldukça az hormon üretiyor ve bu elektrolit seviyesini kontrol eden hormonlar. Böbrekler kan dolaşımınızda ne kadar potasyum ve sodyum bulunduğunu izleyen özel sensörlere sahiptir, örneğin bu seviyeler söndüğünde, hormon durumu düzeltir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, elektrolit depoları tükenir veya vücutta çok fazla elektrolit depolanır, bu da bir dizi faktörden kaynaklanabilir ve çeşitli hoş olmayan yan etkilere yol açabilir. 

Elektrolit Dengesizliği Nedenleri

Hızlı su kaybı, ishal, kusma veya terleme dahil olmak üzere genel elektrolit dengesizliğinin birçok farklı nedeni vardır. Bazı yaralanmalar, kan kaybı veya yanıklardan kaynaklanan sıvıların kaybı, bu tuzların vücuttan genel olarak yok olmasına neden olabilir. Bazı elektrolit dengesizlikleri için yeme bozuklukları, kanser, alkolizm, diyabet ve bazı ilaçlar da suçlanabilir. Bununla birlikte, elektrolitlerin her birinde bir eksiklik de çeşitli benzersiz faktörlerden kaynaklanabilir.

Kalsiyum

Hiperkalsemi ve hipokalsemi, kas kasılması için gerekli olan ve kan basıncını düzenleyen kalsiyum gerektiğinden, ciddi bir durumdur. Hiperkalsemiye tiroid bozuklukları, böbrek hastalıkları, akciğer ve meme kanseri ve yüksek D vitamini düzeyleri neden olur. Hipokalsemi prostat kanseri, D vitamini eksikliği ve böbrek yetmezliği neden olur.

Potasyum

Hiperkalsemi ve hipokalsemi, kan basıncı regülasyonu ve sinir sistemi iletişimi için gerekli olan yanlış miktarda potasyumun vücutta olması. Hiperkalemiye diyabetik ketoasidoz, aşırı potasyum takviyesi kullanımı ve düşük kortizol düzeyleri neden olur. Hipokalemi, yeme bozukluğu, şiddetli kusma veya ishal geçirdiğinizde veya dehidratasyondan muzdarip olduğunuzda ortaya çıkar.

Sodyum

Hipernatremi ve hiponatremi, sıvı dengesini ve kas kasılmasını etkileyen sodyum dengenizin kapalı olduğu anlamına gelir. Hipernatremi diyare, kusma, dehidratasyon ve steroidler gibi bazı ilaçlardan kaynaklanır. Hiponatremi, alkolizmden muzdarip olduğunuzda, çok fazla su tükettiğinizde, tiroid veya adrenal bozukluğunuz olduğunda veya diüretikler üzerindeyseniz ortaya çıkar.

Klorür

Hiperkloremi ve hipokloremi ciddidir çünkü klorür vücuttaki sıvı seviyelerini düzenler. Diyare, dehidratasyon ve kusma, hiperfloremiye ve ayrıca diyaliz veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Hipokloremi, yeme bozukluğu veya böbrek hasarı geçirdiğinizde, vücuttan klorürü işlemeyi imkansız kılar.

Fosfat

Hiperfosfatemi, solunum güçlükleri, kas yaralanmaları, düşük kalsiyum seviyeleri ve laksatiflerin kullanımı ile ortaya çıkabilir. Hipofosfatemi, alkol kötüye kullanımı, D vitamini eksikliğinden, ciddi yanıklardan veya besin alımında tam bir eksiklikten kaynaklanır.

Magnezyum

Hipermagnezemi, insanlar son dönem böbrek hastalığı olduğunda ortaya çıkar, ancak oldukça nadirdir. Magnezyum eksikliği, hipomagnezemi, yetersiz beslenme, aşırı terleme, kalp yetmezliği ve alkolizm neden olur.

Elektrolit Dengesizliğinin Belirtileri

Elektrolit dengesizliğinin en yaygın belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Yorgunluk
 • Letarji (patolojik uyku durumu)
 • Kusma
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Kas zayıflığı veya spazmlar
 • Bilişsel karışıklık
 • Konvülsiyon
 • Nöbetler
 • Düzensiz kalp atışı
 • Kramp
 • Ekstremitelerde uyuşma veya karıncalanma

Elektrolit dengesizliğiyle ilgili en tehlikeli şey, semptomların ciddi bir sorun ortaya çıkana kadar sıklıkla görülmemesidir. Kronik ama küçük elektrolit dengesizliği sisteminizde aylarca sürebilir, ancak sizi bir doktora görünmeye teşvik eden belirgin semptomlarda kendini göstermez. Kan testi elektrolit seviyelerini ölçmenin basit bir yoludur, ancak bu elektrolitlerin herhangi birindeki eksiklik biraz farklı semptomlarla sonuçlanır ve bu nedenle çeşitli yöntemlerle teşhis edilebilir. Ancak, yukarıdaki semptomlardan herhangi biri ortaya çıkar ve hızlı bir şekilde geçmezse, doktorunuzu en kısa zamanda ziyaret etmek iyi bir fikirdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu