Eğitim

Endoplazmik Retikulum Nedir?Görevleri Nelerdir?

Endoplazmik Retikulum, ökaryotik hücrelerde önemli bir organeldir.Bu makale, Endoplazmik retikulumun farklı hücrelerde oynadığı rolü açıklamaktadır.

Biyologlar, hücrelerin mikro kozmosuna daha derin bir şekilde baktıkça, çeşitli işlevlere hizmet eden bir çok organel ile birlikte otonom bir biyolojik sistemi keşfettiler. Keith R. Porter, Ernest F. Fullam ve Albert Claude’den oluşan üçlü, endoplazmik retikulumu keşfetti ve araştırmalarını 1945’te yayınladı. Bu hücre organelleri, her ökaryotik maddenin işleyişinde önemli bir rol oynadığı için çok önemli bir keşifti.

Endoplazmik Retikulum Nedir?

İki kelimeden oluşan ‘endoplazmik’ ilk kelimesi (endo = iç) bu organelin bir ökaryotik hücrenin sitoplazması içerisinde bulunduğu anlamına gelir. İkinci kelime ‘retikulum’ bunun hücre sitoplazmasında yaygınlaşan bir ağ türü olduğu anlamına gelir.

Endoplazmik retikulum, sitoplazma boyunca yayılmış,özel bir zarla kaplı sürekli birleşmiş tübüler, sarnıçlar ve vezikül ağlarıdır.Toplam hücre hacminin % 10’unu kaplar. İç alanına lümen denir. Bunu kaplayan bilipid zar, moleküllerin ağın içine ve dışına taşınmasını sağlar. Bu, bütün sitoplazmaya yayılmış ve proteinlerden oluşan bir sitoplazmik iskelet tarafından bir araya getirilmiş dev bir boru hattına benzer.

İki çeşit endoplazmik retikulum vardır. Biri pürüzsüz, diğeri pürüzlü ve bu türden iki tür birbirine dönüştürülebiliyor. Pürüzsüz olanın, özellikle iyonlar ve steroidler için tamamen bir aktarım sistemi olduğu kaba çeşitlilik, protein sentezi için ribozomlara sahiptir.

Endoplazmik Retikulumun Ökaryotik Hücrelerdeki İşlevi

Bu organelin fonksiyonu ve yapısı hücrenin türüne göre biraz değişir. Aşağıdaki satırlarda, hücre türüne bakılmaksızın genel işlevler hakkında bilgi yer almaktadır.

Proteinler tüm biyolojik moleküllerin en önemlileridir. Bitkilerdeki fotosentez ve ATP molekülleri üreten hücresel solunum da dahil olmak üzere, bir hücrenin tüm kritik işlevlerini mümkün kılarlar.

Endoplazmik retikulumun asal fonksiyonu proteindir. Proteinler ribozomal bölgede yaratıldıktan sonra işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmek için doğru konfigürasyonlara katlanmaları gerekir. Tüm katlama prosedürü sınırları içinde gerçekleşir. Hazır protein moleküllerinin varış yerlerine taşınması, retikulumun golgi aygıtıyla ilişkilendirilmesi ile mümkün hale gelir.

Pürüzsüz endoplazmik retikulumun işlevleri kaba çeşitlilikten farklıdır. Her ökaryotik hücrede farklı bir rol oynamaktadır. Birincil işlevi, enzim etkisi için bir alan olarak hizmet etmek ve hücresel işlevler için çeşitli iyonlar ve enzim depolamaktır.

İnsan vücudundaki kas hücrelerinde kas kasılmasını mümkün kılan kalsiyum iyonlarının depolanması ve bırakılması işlevini yerine getirirler. Aynı zamanda, proteinlerin hücresel hedeflere taşınması işlevini de yerine getirir. Retikulumun işlevinde bir bozukluk veya herhangi bir hasar Alzheimer gibi hastalıklara neden olabilir.

Bu organel, belki de hücresel seviyede taşınan en önemli fonksiyon olan protein sentezi, katlama ve nakliye işlemlerinde büyük rol oynamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu