Hayvanlar
Popüler İçerik

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşlarının Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Evcil hayvanların vazgeçilmez bir parçası sayılan muhabbet kuşları düzenli ve sağlıklı koşullarda eğitildikleri zaman konuşur ve ıslık öttürebilirler. Muhabbet kuşlarını çift halde tutulursa üreme yapabilirler. Muhabbet kuşları gruplar halinde bulunursa kolayca üreyebilirler.

Dişi Erkek Muhabbet Kuşu Ayrımı

1.Renk ve Gaga (burun deliği alanı)

Burun deliği alanı, gaganın üst kısmı ile başını karşılayan soğanlı, etli kısımdır. Genellikle,olgun erkekler koyu mavi (morumsu renkte olabilir) ve pürüzsüz bir burun alanı vardır. Dişi muhabbet kuşları bundan daha belirgindir. Genç erkeklerin genellikle açık pembe ve mor burnu vardır.

Yetişkin dişi bir muhabbet kuşunun burnu pembemsi ve kahverengi olarak değişken bir yapıdadır. Genç bir dişide ilk 3-4 ay sonra mavimsi-beyaz/hafif mora dönüşebilir. Yine yaklaşık 8 ay sonra da pembemsi-kahverengi  ya da pembemsi-maviye dönüşebilir.

2.Ayaklar ve Bacaklar

Erkeklerde mavimsi bacaklar ve ayaklar olabilir. Dişilerde ise pembe ya da kahverengi bacakları ve ayakları olabilir.

3.Vücut Şekli

Erkekler genellikle daha güçlü ve dişilere nazaran daha ağırdır. Erkeklerin dişilere göre daha büyük kafa yapısı vardır. Erkek kuşların tüyleri dişi kuşlara göre daha canlı renktedir. Dişi kuşların kafası daha basık erkeklerin ise daha yuvarlaktır.

4.Yanaklarında Bulunan Noktalar

Bir erkek muhabbet kuşunun yanaklarında koyu mor lekeler olabilir. Dişilerin yanaklarında hafif açık mor lekeler olabilir.Ancak bu noktalardan yola çıkmak doğru olmaz.

5.Davranışlar

Erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha çok konuşur, dişiler ise daha az konuşur ve ısırma olasılığı daha yüksektir.

Kaynak
buzzle.com/articles/how-to-tell-the-difference-between-a-male-and-a-female-parakeet.html 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu