Tarih

Ertuğrul Gazi Kimdir?Ertuğrul Gazinin Hayatı

Ertuğrul Gazi, Osmanlı Devletinin Kurucusu olan Osman Gazi’nin babasıdır.Oğuzların Bozok koluna bağlı olan Kayı Boyundan Süleyman Şahın oğludur.

Cengiz İslam memleketini talan ederken babası, Selçuklu topraklarında yaşamak için kabilesi ile birlikte ülkeyi terk etmiştir.

Oğuzların yoğun olduğu Ard havzasına gelmiştir.Sonra 1220 yıllarında Horasana, oradan Karakum Gölünün güneyine, oradan da Merv yoluyla Ahlat’a ulaşmıştır.

Moğol ateşinin Doğu Anadolu’yu da sarması Süleyman Şahı kabilesine yeni bir yer arayışı içinde bırakmıştır.Bu nedenle Rakka civarında Caber Kalesi yakınında Fırat Nehrinden geçerken boğuldu.

Süleyman Şah vefat ettikten sonra, Ertuğrul Gazi kabileye reis seçildi. Ağabeyleri olan Sungur Tekin ve Gündoğdu, kendileriyle beraber olan kabile mensupları ile Ahlat’a geri geldiler.Ertuğrul Gazi kardeşi Dündar Beyle birlikte batıya doğru hareket ettiler.

Sivas yakınlarında konaklarken, Selçuklu ordusu ve büyük bir Moğol birliğinin savaşına şahid oldular.Selçukluların yenilgisini gören Ertuğrul Gazi, onlara yardım ederek galip gelmelerini sağladı.Böylece Selçuklu Devletinin hükümdarı Sultan Alaeddin, 1230 yıllarında Ertuğrul Gaziye Ankara yakınlarında, Karadağlar mıntıkasını ıkta olarak verdi.

Ertuğrul Bey, bir süre burada kaldıktan sonra oğlu Savcı Beyi Konya’ya gönderince, Bursa ve Kütahya arasındaki Domaniç Dağları yaylak, Söğüt ile Karacaşehir kışlak olmak üzere kendilerine verildi.

Böylece Ertuğrul Gazi aşiretiyle Söğüt ve Domaniç’e yerleşti.Bu sırada diğer kabilelerin çevreye vermiş olduğu zararlara engel oldu.Hıristiyanlarla iyi geçinmeye gayret gösterdi, buda onun sevilip sayılan biri haline getirdi.

Ertuğrul Gazinin her geçen gün kuvvetlenerek büyümesi Karacahisar tekfurunun ona karşı cephe almasına yetti.Bunun üzerine Konya’ya giden Ertuğrul bey, Sultan Alaeddin’i bu hisarın alınması hususunda teşvik ederek birlikte Karacahisar’ı kuşattılar.Moğolların Konya Ereğlisi’ni kuşatmasıyla Sultan Alaeddin geriye döndü.Ertuğrul Gazi savaşa devam ederek kaleyi fethetti.

Ertuğrul Gazi, Sultan Alaeddin’in vefatına kadar altı sene boyunca İslamiyeti yaymak ve etraftaki yerleri fethetmek için uğraştı.Sultan Alaeddin vefat edince, Selçuklu hükümdarlarının taht kavgalarına katılmadan Söğüt uç bölgesindeki tekfurlar ile mücadelesini sürdürdü.1281 yılında 96 yaşındayken Söğüt’te vefat etti ve oraya defnedildi.

Ertuğrul Gazi, yaşamı boyunca hep İslam dininin yayılmasına uğraş gösterdi.Yarım asır boyunca idare ettiği bölgede Hıristiyanlara da İslam dinini sevdirdi.Komşuları ile iyi geçinerek aşiretinin güçlü ve huzurlu olmasını sağladı.Fakir ve düşkünlere daima yardım ederdi.

Ertuğrul Gazi öldükten sonra, küçük oğlu Osman Gazi, Kavim ve kabile reisi oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu