Gıda Katkı Maddeleri

 • E405 Propilen Glikol Aljinat (PGA) Nedir?Nerelerde Kullanılır?

  Propilen glikol aljinat (PGA) , E sayısı 405 olan bir gıda katkı maddesi olarak kullanılan bir emülsifleştirici, dengeleyici ve koyulaştırıcıdır. Kimyasal olarak konuşan propilen glikol aljinat, yosundan elde edilen aljinik asit eseridir. Kelp bitkisinden ya da işlenmiş ve sarımsı, grenli bir kimyasal toz haline dönüştürülen belirli alg türlerinden yapılır. Daha sonra E405 gıda katkı maddesi, dondurma ve şekerin yanı sıra salata sosu gibi kalınlaştırmayı gerektiren bazı gıda ürünlerine eklenir. Bu yaygın kullanımların yanı sıra, propilen glikol aljinat, birçok yaygın gıdada bulunabilen bir gıda koruyucu olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.

  Neden Propilen Glikol Aljinat Kullanılıyor?

  Propilen glikol aljinat önemli bir stabilizatör olduğundan , sıvıyı koyulaştırır ve aynı zamanda stabilize eder. Örneğin, meyve suları ve köpüklü süt ürünlerinde stabilize edebilir. Bir emülgatör olarak E405, gıda koruyucusu olarak çalıştığı için yiyecekleri taze tutabilmektedir. E405 propilen glikol aljinatın bir başka uygulaması, belirli gıdaların sürecini bir süre boyunca renk veya kıvam değiştirerek yavaşlatmasıdır.

  Propilen Glikol Aljinat Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  Normalde, jöleler ve reçeller, dondurma, yoğurt, salata sosu vb. Gibi jel benzeri gıdaların çoğunda propilen glikol alginat bulabilirsiniz. Bazı çeşniler ve çiğneme sakızları ayrıca PGA içerir. Bazı kozmetik ürünlerde, PGA içerik maddeleri listesinde bulunabilir.

  Propilen Glikol Aljinatın Yan Etkileri

  Güvenli bir katkı olarak kabul edilmesine rağmen, olumsuz yan etkiler bildirilmiştir. Mide bulantısı,Sadece kozmetik olarak kullanıldığında, saç dökülmesi, döküntüler ve göz tahrişlerini içeren alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kozmetik kullanımı yan etkilerin en sık nedenidir. Bu maddeyi içeren ev temizlik maddeleri kullanıldığında ciltle ilgili diğer alerjiler oluşabilir.

  Bu kimyasal katkı maddesinin anne adayları tarafından kullanılmaması gerekmektedir, çünkü bir teratojen olduğu düşünülmektedir, bu da doğum kusurlarına neden olabileceği anlamına gelmektedir. Cilde kolayca emildiği için, maruziyetin karaciğerin yanı sıra böbreklere de zarar verebileceği düşünülmektedir. Yüksek dozlar çocuklarda nöbetlere neden olabilir. Bu potansiyel sorunlara rağmen, propilen glikol aljinat en yaygın kullanılan kimyasal katkı maddelerinden biridir.

 • Jelatin (E441) Nedir?Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

  Gıdalarda yaygın olarak kullanılan bir jelleştirici ajan olan jelatin E441 kodu ile gösterilir, hayvan kolajeniyle yapılır. Domuz derileri ve kemikler ile birlikte sığır derileri ve kemikleri ticari amaçlar için kullanılır. Hayvan ayakları, boynuzlar, vb. gibi kısımlardan yapılmaz.

  Bununla birlikte, hayvanların ayaklarının ve boynuzlarının keratinten değil kolajenden oluştuğuna dikkat etmek önemlidir. Jelatin aslında bir proteindir ve içerdiği malzemeler arasında haşlanmış hayvan kemikleri, organlar, bağ dokuları vb. bulunur. Jelatin ısıtıldığında katıdan sıvıya dönüşür. Öte yandan, soğuduğunda katı halini geri kazanır.

  Piyasada farklı çeşitler mevcuttur. Yenilebilir versiyon, yaprak, granül veya toz halindedir. Geleneksel olarak, çeşitli gıda ürünlerinde kullanılmadan önce suya batırılır.

  Jelatin Alternatifleri Varmıdır?

  Kıvam arttırıcı olarak kullanılan hayvansal materyallerden yapılan jelatinin dışında farklı bitkilerden yapılan alternatifler de mevcuttur.Peki neden kullanılmıyor sorusunun cevabı ise şöyle;

  Jelatinin fiyat açısından maliyeti düşüktür, devamlı bulunabilirlik vardır, kolay şekil alan kullanışlı bir yapıya sahiptir, ağırlığının 10 katına kadar su çekebilir.Bu nedenle alternatifleri daha pahalıya geleceğinden Sığır jelatini ya da Domuz jelatini kullanmak her zaman olduğu gibi parasal açıdan daha çok kullanılmaktadır.Türkiye’de jelatin kullanmayan firmalarda mevcuttur.

  Jelatin Kullanım Alanları

  Jelatin, tatlılar, marshmallows, şeker mısır, jöle ayılar ve diğer şekerlemeler gibi çeşitli yemek tarifleri ve gıda maddelerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, yoğurt, reçel, margarin, vb. gıdalardan elde edilen maddeleri koyulaştırmak için de kullanılabilir. Jelatin’in bir takım teknik kullanımları da vardır. Kapsüller, fotoğraf filmleri ve fotoğraf kağıdı yapmak için kullanılır. Aynı zamanda, implantatif tıbbi cihazların üretimi için de kullanılır. Çoğumuzun farkında değil ama jelatin, tırnak cilası sökücü ve makyajında ​​da mevcut.

  Dini Açıdan Jelatin

  Ülkemizde bulunan jelatinin büyük kısmı yurt dışından ithal edilmektedir.Bu nedenle ne kadar güvenilir olduğu bilinmez.Araştırmalar domuz etinin sağlıksız olduğunu göstermekteler.Domuz hayvanında insan sağlığına zararlı zehir, doymamış yağ ve toksin oluşturan mineral fazlasını içerdiği saptanmıştır.Kalp rahatsızlığı,Hormonlarda bozulma, kronik hastalıkların başlıca nedeni olarak gösterilmiştir.Zararlarının yanı sıra zaten Domuz eti dinimizde haram kılınmıştır.Allah, Kur’an-ı Kerimde şöyle emretmiştir:

  O, size ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesilmiş olan (hayvanı) kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla (ölmeyecek oranda yiyebilir), ona bir günah yoktur. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.
  (BAKARA SURESİ / 173)

  Ayrıca belirtmemiz gerekir ki sığırdan elde edilen jelatinde sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur, Müslümanlar içinde kesim şartları uygun olduğu takdirde sığır jelatini tüketmek sorun teşkil etmez.Domuz ürünlerini sadece Müslümanlar değil Yahudiler ve Hristiyanların bir kısmı da kullanmamaktadırlar.

  Türkiye’de yaklaşık yılda 5000 ton jelatin kullanılmakta ve bunun yarıdan fazlası ithal olarak gelmektedir.Türkiye’de helal üretim için Balıkesir ve İstanbul’da jelatin üreten iki fabrika vardır.

 • Potasyum Sorbat E 202 Nedir?Kullanım Alanları Nereleridir?

  Gıda katkı maddelerinde en çok kullanılan ürünlerden biri potasyum sorbattır. Sorbik asidin potasyum tuzudur. Potasyum sorbat E 202 çoklu doymamış, yağlı asit tuzudur. Küf, maya ve mantarların büyümesini engelleme özelliği onu en iyi katkı maddesinden biri yapmaktadır. Yemeklik ürünler için daha uygun hale getiren çok az yan etkisi vardır. Normal oda sıcaklığında kristal toz formundadır.

  Üretim ve Özellikleri

  Potasyum sorbat, sorbik asit ve potasyum hidroksit arasında bir kimyasal reaksiyon getirerek elde edilebilir. Bu, bir molekül potasyum sorbat ve su verecektir. Potasyum sorbat, formül C 6 , H 7 O 2 K ama aynı zamanda (CH olarak yazılabilir 3 ) . Aşağıdaki denklem, reaksiyonu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

  6 H 8 O 2 + KOH —> C 6 H 7 O 2 K + H 2 O

  Potasyum sorbat suda çözülürse sorbik aside döner. Beyaz ila sarımsı kristal toz halindedir ve su, etanol ve propilen glikol içinde çözünürdür. Bu koruyucunun etkinliği pH seviyesine bağlıdır. 6.5 pH’da oldukça etkilidir. Molekül ağırlığı 150.22 gram / mol olup 270ºC’de bozulur.

  Kullanım Alanları

  Potasyum sorbat, birçok bileşende faydalı olmasını sağlayan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aşağıda bazı kullanımlar verilmiştir.

  • Bu formülün en önemli ve yaygın kullanımı bir gıda koruyucusu gibidir. Küf, maya, mantar vb. Büyümeyi önleyen mikrobik engelleme faktörlerine sahiptir. Bu, bu tür mikroorganizmalara bağlı hastalıkların oluşma ihtimalini azaltır. Potasyum sorbat, süt ürünleri, içecek, sebze, meyve, pişmiş ürünler vb.
  • Ayrıca farklı kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde de kullanılır. Şampuanlarda, kremlerde, losyonlarda vb. Çok sık kullanılırlar.
  • Aynı zamanda endüstriyel amaçlar için de kullanılır. Örneğin, bazı malzemeler için parlaklık olarak kullanılır.

  Tehlikeler ve Yan Etkiler

  Potasyum sorbat, güvenli ve toksik olmayan olarak kabul edilir. Bazı bilim adamları tarafından zararlı kabul edilen bazı sentetik karakterler vardır. Bununla birlikte, bu formülün uzun süreli veya aşırı kullanımı diyare, gıdanın besin değeri kaybı ve bulantıya neden olabilir.

  Potasyum sorbat içeren kozmetik ve kişisel ürünler alerjik reaksiyonlara, göz veya cilt tahrişine, vb. Sebep olabilir. Potasyum için herhangi bir formda alerjiniz varsa, potasyum sorbat içeren ürünler kullanmayın. 10’dan en az 8 tane konserve gıda maddesi bu koruyucu maddeyi içerir, bu nedenle konserve yemeyi durdurun.

  Potasyum sorbatın kullanımı güvenlidir, ancak taze meyve ve sebze yemekleri her zaman daha iyidir. Yan etkileri çok nadirdir ancak bazı aşırı durumlarda böbrek ve böbrek problemlerine neden olabilir. Herhangi bir yan etki izlerseniz, bu tür ürünlerin kullanımını durdurun.

 • Yapay Gıda Katkı Maddeleri ve Zararları

  Gıda katkı maddeleri, tadı, rengi ve raf ömrünü artırmak için gıdalara küçük miktarlarda ilave edilen maddelerdir. Bunlar suni veya doğal olabilir. Günümüzde piyasalarda satın aldığınız paketlenmiş veya işlenmiş yiyeceklerin çoğuna, büyük miktarlarda eklendiğinde sağlığa zararlı hale gelir.

  Gıda katkı maddeleri yüzyıllardır kullanılmaktadır. Uzun yıllardan beri en çok kullanılan katkı maddeleri bal, şeker, baharatlar ve tuzdur. Mağazalarda bulunan hemen hemen her şey, paketlenmiş yiyecekler ya da çiğ meyve ve sebzeler olsun, ona ilave edilen bir miktar ya da başka katkı maddesi içermektedir.

  Hızla değişen yaşam tarzlarıyla, evde yemek pişirmeyi tercih eden insanlar,evlerine hazır yiyecekleri almayı tercih ederler. Yapay katkı maddeleri sağlık açısından tehlikeli olabileceğinden, nelerin alındığına dikkat etmelisiniz.

  Yaygın Olarak Kullanılan Yapay Gıda Katkı Maddeleri

  Monosodyum Glutamat: Çoğunlukla MSG olarak anılan bu tuz, bir tat arttırıcı olarak kullanılır ve konserve gıdalardan tutun her türlü tuzlu cips, çeşniler, salata soslarında bol miktarda bulunur. Bazı bireylerde MSG tüketiminden dolayı baş ağrısı, zayıflık veya bulantıya neden olabilir.

  Sülfitler: Meyvelerin korunması için kullanılırlar. Bazı insanlarda aşırı hassas reaksiyonlara neden olabilirler.

  Benzoik Asit: Hububat, içecek vb. gibi gıda maddelerinde bakteri ve küf oluşumunu önleyen katkı olarak kullanılır.

  Sodyum Benzoat: Özellikle salata soslarında koruyucu olarak kullanılır.

  Sodyum Nitrat: Öncelikle et ambalajında ​​(konserve sığır eti, füme balık, işlenmiş et) ölümcül gıda zehirlenmesine neden olabilecek ölümcül bir bakteri önlemek için kullanılır. Ancak bu, insan sistemine zararlı olabilir, çünkü kansere neden olabilecek mide asitleriyle kombine olarak nitrosaminler oluşturabilirler.

  Gıda Boyaları: Sentetik gıda renkleri, yiyeceklerin görsel açıdan çekici görünmesi ve daha fazla iştah açıcı görünmesi için katkı maddesi olarak yaygınca kullanılır. Yaygın olarak kullanılan yiyecek renklerinin bazıları  Yeşil, Kırmızı, Turuncu vb. renklerdir. DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), sentetik gıda renklerinin kullanımı ile ilişkilendirilmiştir.

  Sakarin: Sıvı kalorisi olmadığı için şekere alternatif olarak yaygın kullanılan bir tatlandırıcıdır. Pişmiş ürünler, içecekler, gazlı içecekler, şekerlemeler ve hatta diş macunlarına dahi eklenir.

  Potasyum Bromat: Ekmek yapımında ve fırın endüstrisinde oksitleyici bir madde olarak kullanılır.

  Olestra: Patates cipsi ve krakerlerde kullanılan sentetik bir yağ emicisidir.gaz ve mide krampları gibi yan etkilere neden olabilir. Vücut tarafından soğurulamaz ve aynı zamanda yararlı yağda çözünebilen besin maddelerini emme verimliliğini azaltır.

  Aspartam: Bu yapay tatlandırıcı, içecekler, soda, çiklet sakızları ve düşük kalorili yiyeceklerde bulunur.

  Butillenmiş Hidroksitoluen (BHT): Antioksidan olarak kullanılır ve yağların koku yaymasını önler. Yüksek yoğunlukta yağ ve tereyağlı, atıştırmalıklar, etler, fırınlanmış ürünler ve hatta hububat içeren tüm gıdalarda bulunur.

  Bütil Hidroksi Anisol (BHA): Öncelikle sakız, patates cipsi, kahvaltılık tahıllar, pişmiş gıdalar, ilaçlar vb. gibi antioksidan ve koruyucular olarak kullanılır.

  Trans Yağlar: Bunlar, fast-food endüstrisinde, kızartılmış ve pişirilmiş gıdalarda yaygın şekilde kullanılırlar. Normal pişirme yağlarının yerine kullanılırlar, çünkü bunlar daha uzun süre bayatlamazlar. Sağlığa zararlıdır ve kalp hastalıklarının sayısında büyük bir artış gözlenmektedir. Vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini (LDL) yükseltir ve iyi kolestrol seviyelerini (HDL) düşürür. Trans yağ içeren gıdalardan tamamen uzak durunuz.

  Gıdalara Eklenen Diğer Yapay Katkı Maddeleri

  • Mor boya
  • Amonyum bikarbonat
  • Amonyum ferrik sitrat
  • Amilaz
  • Antosiyaninler
  • Askorbik asit
  • Benzil asetat
  • Kalsiyum benzoat
  • Kalsiyum stearoil-2-laktilat
  • Kalsiyum sülfit
  • Siklamik asit
  • Erythrosine
  • Etilparaben
  • Gliserin
  • Heptylparaben
  • Heksametilentetramin
  • Monopotasyum glutamat
  • Mannitol
  • Neohesperidin dihidrokalkon
  • Octyl gallate
  • Polidimetilsiloksan
  • Potasyum benzoat
  • Potasyum bisülfit
  • Potasyum metabisülfit
  • Potasyum sitrat
  • Potasyum propionat
  • Sorbitol
  • Sodyum metabisülfit
  • Sodyum tetraborat
  • Sorbitan tristearate
  • Kalay klorür
  • Çinko asetat

  Yapay gıda katkılarının tüketilmesinden tamamen kaçınılması mümkün değildir. Ancak işlenmiş hazır yiyecekleri satın almaktan çok, taze, organik meyve ve sebzeler satın alarak bunun önüne bir nebzede olsa geçebilirsiniz. Ayrıca yiyen kişileri de önleyin; bu da, bu katkıların sistemlerinde oluşabilecek potansiyel riski artırır.

 • Aspartam Nedir? Aspartamın Sağlığa Zararları Nelerdir?

  Aspartam NedirAspartam nedir diyecek olursak kısaca tatlandırıcı diyebiliriz. Aspartam yediğimiz birçok besin maddesinde kullanılmaktadır. Kesme şekere oranla tatlı değeri çok yüksektir.

  Herhangi bir besin değeri olmamakla birlikte kesme şekerden 200 kat daha tatlıdır. Aspartamın içecek ve yiyeceklerin çoğunda kullanılır. Almış olduğumuz yiyecekleri kontrol ederek almalıyız nedeni ise fazla tüketilen aspartamın kansere yol açmasıdır.

  Uzmanlar bir kamyon dolusu şekerin, bir çanta aspartamla eşdeğer olduğunu söylemekteler. Firmalar gıda sektöründe ürünleri ucuza mal edebilmek için yiyecek ve içeceklerin içerisine yapay tatlandırıcı kullanmaktalar .Sizlerde bir ürün alırken sağlığınız açısından üzerindeki koda lütfen bir göz gezdirin.

  Yiyecek ve İçeceklerde En Çok Kullanılan Tatlandırıcılar ve Kodları

  • Aspartam ( E 951 )
  • Asesülfam-K ( E 950 )
  • Sakarin ( E 954)
  • Aspartam-asesülfam tozu
  • Neohesperiden ( E 959 )
  • Siklamat ( E 952 )
  • Sukraloz ( E 955 )
  • Taumatin ( E 957 )

  Aspartamın Zararları Nelerdir?

  Çok fazla tüketilen Aspartam maddesi zamanla bağışıklık sistemini bozarak kansere yol açabiliyor daha başka; Uykusuzluk, Yorgunluk, İşitme kaybı, Obezite, Bulantı, Uyuşukluk, Deri dökülmesi, Unutkanlık, Eklem ağrısı, Migren ve Depresyon gibi hastalıklara da yol açmaktadır.

Başa dön tuşu