İdrar Renkleri

 • İdrar Rengi Anlamları

  İdrar rengi anlamları genelde vücuttaki bir hastalığın habercisi olabilir. Örneğin sarılık hastalığında deri göz ve mukoza sarımsı görünür. Bu nedenle vücuttaki bu hareketlerin dışında idrar renklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. İdrar rengi vücut içindeki hastalığın önemli bir göstergesidir ve vücutta oluşan rahatsızlığın en erken aşamada bulunmasına yardımcı olur.

  Böbreklerimiz idrar üretmekten sorumludur.Kanın filtreden geçirilmesini sağlar. Kanı filtre ederken hayati maddelerimiz olan Şeker, Su, Amino asitler, vitaminler vb.. birçok yararlı maddelerin geçmesine izin verir. Bu süreç toksin, üre, ürik asit, kreatin gibi zararlı maddelerin ise süzülerek idrar ile atılmasını sağlar. Normal idrar rengi soluk sarı renktedir.Böbrek hastalıkları gibi durumlarda soluk sarı idrar rengi değişebilir.

  Parlak sarı ve neon sarısı idrar rengi

  Vitamin takviyelerinin kullanımında, özellikle suda çözünen riboflavin ya da B2 gibi vitaminlerinde idrar rengi parlak sarı renk alır. Vitaminler çok yararlı olsalar da fazla alınması hipervitaminozis riski taşır.

  Koyu sarı veya altın sarısı idrar rengi

  Çok koyu ya da altın sarısı idrar rengi dehidratasyon yani vücudun aşırı susuz kaldığının bir göstergesidir. Aynı zamanda çok fazla B vitamini içeren besin takviyelerinin alındığının bir işaretçisidir.

  Pembe ya da Kırmızı renkte idrar

  Çoğunlukla hematüri yani kanlı idrar göstergesidir. Bu mesaj bize idrar yollarında bir enfeksiyonu işaret eder.Ayrıca pancar, çilek gibi aşırı tüketilen besinler kırmızı renkte idrar oluşturabilir.

  Turuncu renkli idrar

  Bu gibi durumlarda warfarin, doksorubisin, rifampin gibi ilaçların tüketimi. Bunun yanı sıra vücutta susuzluğun işareti de olabilir.

  Mavi ya da yeşil renkli idrar

  Kullanılan bazı ilaçlar ve bunun dışında aşırı tüketilen gıda boyası içeren yiyeceklerden meydana gelir.

  Koyu kahverengi ya da çay kırmızımsı idrar rengi

  Bu tip idrar renklerinde genellikle soluk dışkı, ishal, sarılık gibi durumlarda eşlik eder. Bu tip idrarlar karaciğer bozukluğu, bazı ilaçların  yan etkisi ya da gıda boyalarının aşırı tüketiminden oluşabilir.

  İdrar renkleri bize hastalıklar hakkında bilgi verebilir, fakat bir hastalığın tanısını koymak için sadece idrar renklerine güvenmek doğru değildir. İdrarın laboratuar ortamında incelenmesi gerekmektedir. En doğru tanıyı yine doktorunuz koyacaktır.

Başa dön tuşu