Turuncu

 • Turuncu Renk Ne Anlama Gelir?

  Turuncu rengin anlamı sevinç, canlılığı belirtir. Ana renkler kırmızı ve sarı karışımlarının sıcak bir sonucu. Yaratıcılık ile ilişkilidir, çünkü kullanımı zihni uyandırır ve yeni fikirlerin asimilasyon sürecinde yardımcı olur.

   Enerji, coşku, iletişim ve kendiliğindenlik, portakal ile ilgili anahtar kelimelerdir.

  Turuncu, yaz, sıcaklık, eğlence, özgürlük ve olumlu tutumları hatırlatan tonlardan biridir.

  Bazı olumsuz turuncu vibrasyonları sinirlilik, endişe ve hoşnutsuzluktur, bu yüzden stresli veya kolay tahriş olmuş insanlar tarafından kullanılmamalıdır.

  Turuncu renkli bir ortam, iştah uyaranlarına ve diyaloglar için eğilime göre kırmızı renkle aynı etkilere sahip olabilir. Mutfaklarda, yemek salonlarında ve oturma odalarında, her zaman kullanımında fazlalık olmaması önerilir.

  Bu, güçlü bir renktir ve Turuncu renge atfedilen diğer isimler turuncu veya kabak rengidir.

 • Renklerin Anlamları

  Renk ışığa ve belirli bir yüzeye nasıl düştüğüne ve nasıl yansıdığına bağlıdır.Gözlerimiz yansıyan elektromanyetik dalgaları alır ve dalga boylarına bağlı olarak beynimizde farklı renklere dönüşür.Görmüş olduğumuz bu renkler bazı duyguları uyandırabilir ve bu nedenle renklerin farklı anlamları vardır.

  Mavi

  Mavi,  uyum, huzur ve dinginlik verir.Soğuk bir renk olarak, bazen monoton ve depresyon ile ilişkilidir.Mavi hakkında daha fazla bilgi.

  Yeşil

  Yeşil, doğayla ve umut duygusu ile en çok ilişkilendirilen renk olarak ilişkilendirilir.Fakat aynı zamanda sağlık, para, canlılık ve gençlik gibi kavramlarla da ilgilidir.Genellikle sakinleştirici bir etkiye sahip ortamlarda kullanılır.Yeşil hakkında daha fazla bilgi.

  Sarı

  Sarı, ışığın ve ısının hissiyatını vermektedir.Akıl yürütmeyi ve yaratıcılığı uyandıran bir renktir.Ayrıca sevinç ve iyimserlik göstermek için kullanılır.Sarı hakkında daha fazla bilgi.

  Mor

  Mor, rengin anlamı genelde maneviyat, gizem veya mistisizm ile ilişkilidir.Mor renk, mavi ve kırmızı karıştırılarak elde edilir ve sıklıkla melankoli iletmek amacıyla kullanılır.Mor hakkında daha fazla bilgi.

  Pembe

  Pembe, feminen dünyayla daha bağlantılı olarak romantikliği ve inceliğin rengidir.Farklı tonlarının farklı anlamları olabilir ancak bu renk sevgi ve masumiyeti açıklar.Pembe hakkında daha fazla bilgi.

  Kırmızı

  Kırmızı, bu sıcak renk çok fazla enerji taşımaktadır.Tutkuyu ve sevgiyi sembolize eder.Güçlü bir renk olduğu için genellikle güç ve şiddeti temsil eder.Dolaşımı uyardığı ve benlik saygısını geliştirdiği düşünülür.Kırmızı hakkında daha fazla bilgi.

  Turuncu

  Turuncu, kırmızı ve sarının harmanlanması ile oluşur.Sevinç ve canlılık taşımaktadır.Ayrıca başarı ve refah anlamına gelir.Ancak abartılı olarak kullanıldığında endişe ve iğrenmeye neden olabilir.Turuncu hakkında daha fazla bilgi.

  Kahverengi

  Kahverengi, yerküre göz önüne alındığında, güvenlik, olgunluk, rahatlık ve sadelik ifade eder.Ayrıca doğal ürün ve sağlıklı yaşam tarzı ile ilişkilidir.Kahverengi hakkında daha fazla bilgi.

  Gri

  Gri, nötr renk olarak bilinir. Kararlılığa, sağlamlığa ve duyguların yokluğuna karşılık gelmektedir. Çoğu zaman sofistike elemanları temsil etmek için kullanılır. Buna rağmen, bazı insanlar griyi yalnızlık, depresyon ve üzüntü ile ilişkilendirir.Gri hakkında daha fazla bilgi.

  Beyaz

  Beyaz, barışı, arınmayı, masumiyeti ve açıklığı temsil eder. Aynı zamanda, sakinliği yansıtan ve dengenin sağlanmasına yardımcı olan bir renk olarak tanınır. Batı kültüründe neşeyi temsil eder, Doğu’da ise yas ile ilgilidir.Beyaz hakkında daha fazla bilgi.

  Siyah

  Siyah,  güneş spektrumunun tüm radyasyonlarının emilimi gerçekleştiğinde elde edilir. Bu renk ölüm, yalnızlık ve izolasyon ile ilgilidir. Ayrıca, sofistike ve zarif bir renk olarak kabul edilir.Siyah hakkında daha fazla bilgi.

  Birincil, ikincil ve üçüncül renkler

  Renklerin oluşturdu hislere ek olarak, birbirleriyle olan ilişkilerine göre bölünürler.

  • Birincil renkler başkalarının kombinasyonu kaynaklı olmayan saf renkler, bunlar: sarı, kırmızı ve mavi.
  • İkincil renkler,  iki ana renk ile karıştırılarak elde edilen renklerdir, sarı ve kırmızı, turuncuyu, kırmızı ve mavi, moru, mavi ve sarı yeşili verir.
  • Üçüncül renkler , bir birincil renk ve birde ikincil bir renk birleşiminden kaynaklanır.
  • Kahverengi ve gri tonları arasında hala nötr renkler vardır . Beyaz ve siyahtan türedikleri için, bu renklerin fazla yansıması yoktur.

  Tamamlayıcı renkler

  Bunlar, kromatik çemberin zıt taraflarında görünen renklerdir. Tamamlayıcı renklerin karışımı, eşit oranda kombine edildiğinde, gri veya siyahın tonlarına neden olur. Bu türden iki renk birbirine çok yakın yerleştirildiğinde, yüksek kontrastlıdır.

Başa dön tuşu