Tarih

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

II.Murat’ın dördüncü oğlu olan Fatih Sultan Mehmet (II.Mehmed), 27 Recep 835 (30 Mart 1432) yılında Pazar günü şafağında devletin başkenti olan Edirne’de dünyaya gelmiştir. Fatih, Osmanlı İmparatorluğunun yedinci padişahıdır. Annesi Hüma Hatun‘dur.

Fatih Sultan Mehmet, iki yaşına kadar Edirne’de kaldıktan sonra 1434 yılında süt ninesi ve küçük ağabeyi Alaeddin Ali ile birlikte 14 yaşındaki büyük ağabeyi Ahmed’in Rum sancakbeyi olduğu Amasya’ya gönderildi. Diğer ağabeyi Alaeddin Ali Manisa’da Saruhan sancakbeyi oldu. İki sene sonra babaları II.Murat’ın talimatıyla iki kardeş yer değiştirdiler ve Fatih sancakbeyi oldu.

Fatih Sultan Mehmet Kimdir

 

Fatih’in eğitimi için babası çeşitli hocalar görevlendirdi.Fakat zeki olduğu kadar hırçın bir çocuk olan Fatih’in eğitilmesi hiç de kolay olmadı.Sonunda babası heybetli ve otoriter bir alim olan Molla Gürani’yi görevlendirdi.

Anlatılanlara göre Murad, Gürani’ye  bir değnek verir ve Fatih itaatsizlik yaparsa kullanmasını söylemiştir.

Şehzade Fatih’in medrese kökenli hocalarının yanında bilgi edindiği Batılı şahsiyetler de vardı. Saruhan (Manisa) sarayında İtalyan Ciriaco ve saraydaki başka İtalyanlar onun Avrupa tarihi ile Antik Yunan filozoflarının hayatlarıyla ilgili kitaplar okumasına öncülük etmiştir.

Bu durumda şehzade çok kültürlü biri haline gelmiştir. Fatih’in Arapça ve Farsça’nın yanında Latince, Yunanca ve İtalyanca bilmesi de bu dönemdeki eğitimine bağlıdır.Fatih Sultan Mehmet Kimdir

Fatih Sultan Mehmet,Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)’ in müjdelediği büyük kumandandır. Efendimiz, Fatih için şu sözleri söylemiştir:

İstanbul mutlaka feth edilecektir. Onu feth eden ne ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir.

Fatih, Türkiye ve İslam dünyasında yankı uyandıran bir komutandır. II.Mehmed 21 yaşında İstanbul’u Fethederek bin yıllık Bizans İmparatorluğunu yok etmiştir. Bu olay tarihçiler tarafından Orta Çağın kapanıp Yeni Çağın başlaması anlamına gelmektedir.

Fatih, 1481 yılında Anadolu’ya doğru bir sefere çıktığı sırada büyük bir rahatsızlık geçirerek 3 Mayıs 1481’de Gebzede bulunan Hünkar Çayırındaki Ordugahında vefat etti.

Kaynak
tr.wikipedia.org/wiki/II._Mehmed

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu