Edebiyat & Sanat

Fatma Aliye Hanım Kimdir?

Fatma Aliye Hanım (1862-1936) Türk edebiyatının ve İslam coğrafyasının ilk kadın roman yazarı sayılan Fatma Aliye Hanım,9 Ekim 1862 tarihinde ünlü Türk tarihçisi Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı olarak İstanbul’da doğdu.

O dönemde kız çocukları okula gönderilmedikleri için Fatma Aliye Hanım resmi eğitim almamış,özel eğitim edinmiştir.Nitekim,özel eğitimle Fransızca öğrenen yazar edebiyat hayatına bir Fransız romanını Türkçe’ye çevirerek başlamıştır.

Dönemin ünlü ve etkili yazarlarından Ahmet Mithat Efendi ,Fatma Aliye’nin “Bir Hanım” imzasıyla yayımladığı bu çeviriyi çok beğenmiş ve gazetesinde övmüş hatta Fatma Aliye’yi manevi kızı ilan ederek himayesine almıştır.Kırım savaşı kahramanı Gazi Osman Paşa’nın yeğeni Yüzbaşı Faik Bey’le 1879 yılında,yani henüz 17 yaşındayken evlenen Fatma Aliye,bu evlilikten dört kız çocuğu dünyaya getirdi.

Otuzlu yaşlarından itibaren ise yoğun yazı faaliyetlerine girişen Fatma Aliye ,bir çok kitap çevirisinin yanında kendi romanlarını  ve inceleme eserlerini yazdı.

1891’de hamisi ve manevi babası Ahmet Mithat’la birlikte Hayal ve Hakikat romanını yazan Fatma Aliye,daha sonra Muhadarat,Udi,Ref’et ve Enin başlıklı kendi romanlarını kaleme aldı. Levayih-i Hayat (Hayattan Sahneler), Namdaran-ı Zenan-ı İslamıyan (Ünlü İslam kadınları), Teracim-i Ahval-i Felasife (Filozofların Yaşamı) ve Ahmet Cevdet Paşa ve Zamanı başlıklı biyografi kitaplarını yayımladı.

Yazarlığının yanında  Fatma Aliye,İlk Türk kadın derneğinin (Nisvan-ı Osmaniye İmdat Cemiyeti; şehit ailelerine yardım amacıyla kurulmuş bir dernektir) kurucusu ve bugünkü Kızılay’ın temeli olan Hilal-i Ahmer Cemiyetinin ilk kadın üyesidir.Soyadı kanunu çıktığında Topuz soyadını alan Fatma Aliye,İstanbul’da 1936’da vefat etti. Kabri Feriköy Mezarlığındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu