Fizik

Fizikte Nobel Ödülü Alan Bilim Adamları

Nobel Fizik Ödülü , İsveç, Stockholm İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilir.

Fizik, Alfred Nobel’in 1895’ten itibaren iradesiyle ilk kez bahsettiği ödül alanıydı. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, birçok insan fiziği bilimlerin önde geleni olarak kabul etti ve belki de Nobel bunu da bu şekilde gördü. Kendi araştırması da fiziğe yakından bağlıydı.

1901-2019 yılları arasında Nobel Fizik Ödülü, 1901 ile 2019 yılları arasında 213 Nobel Ödülüne 113 kez verilmiştir. John Bardeen, 1956 ve 1972’de iki kez Nobel Fizik Ödülü’nü alan tek Nobel Ödülü Sahibi’dir.

Fizik alanındaki olağanüstü çalışmaları ve araştırmaları nedeniyle Nobel ödülünü kazanan ödüllülerin listesine göz atın.

Ödül Kazananlar Listesi

1901-1920

Wilhelm C. Röntgen (Almanya)

Kendisinden sonra isimlendirilen olağanüstü ışınların keşfiyle verdiği olağanüstü hizmetleri takdir ederek ödüllendirildi.
1901
Hendrik A. Lorentz (Hollanda)
Pieter Zeeman (Hollanda)

Araştırmaları tarafından manyetizmanın radyasyon olayları üzerindeki etkisine verdikleri olağanüstü hizmetin takdiriyle ödüllendirildi.
1902
Antoine Henri Becquerel (Fransa)

Kendiliğinden radyoaktiviteyi keşfettiği için ödüllendirildi.
1903
Pierre Curie (Fransa)
Marie Curie (Polonya / Fransa)

Profesör Henri Becquerel tarafından keşfedilen radyasyon fenomeni üzerine ortak araştırmaları ile verdikleri olağanüstü hizmetlerin tanınmasıyla ödüllendirildi.
1903
John Strutt (Birleşik Krallık)

En önemli gazların yoğunluklarını araştırdığı ve bu çalışmalarla bağlantılı olarak argon keşfettiği için ödüllendirildi.
1904
Philipp Eduard Anton von Lenard (Almanya)

Katot ışınları ile ödüllendirildi.
1904
Joseph John Thomson (Birleşik Krallık)

Elektriğin gazlarla iletimi ile ilgili soruşturma için ödüllendirildi.
1906
Albert Michelson (ABD)

Optik hassas cihazları ve yardımlarıyla gerçekleştirilen spektroskopik ve metrolojik araştırmalar nedeniyle ödüllendirildi.
1907
Gabriel Lippmann (Fransa)

Müdahale fenomenine dayanarak renkleri fotoğraflama yöntemiyle ödüllendirildi.
1908
Guglielmo Marconi (İtalya) Karl Ferdinand Braun (Almanya)

Kablosuz telgrafinin geliştirilmesine katkılarından dolayı ödüllendirildi.
1909
Johannes Diderik van der Waals (Hollanda)

Gazlar ve sıvılar için devlet denklemi konusundaki çalışmaları nedeniyle ödüllendirildi.
1910
Wilhelm Wien (Almanya)Isı radyasyonunu düzenleyen yasalarla ilgili keşiflerine verilir. 1911
Nils Gustaf Dalén (İsveç)Aydınlatma fenerleri ve ışık şamandıralarında kullanılan otomatik regülatörlerin keşfi için verilir. 1912
Heike Kamerlingh Onnes (Hollanda)Diğerlerinin yanı sıra sıvı helyum üretimine yol açan düşük sıcaklıklarda maddenin özellikleri üzerine yaptığı araştırmalar için verilir. 1913
Max von Laue (Almanya)X-ışınlarının kristaller tarafından kırınımını keşfetmeye verilir. 1914
William Henry Bragg (Birleşik Krallık)
William Lawrence Bragg (Birleşik Krallık)
X-ışınları ile kristal yapının analizinde hizmetlerine verilir.
1915
Charles G. Barkla (İngiltere)

Elemanların karakteristik Röntgen radyasyonunu keşfettiği için ödüllendirildi.
1917
Max Planck (Almanya)Enerji miktarını keşfiyle fiziğin ilerlemesine verdiği hizmetler için ödüllendirildi. 1918
Johannes Stark (Almanya)Kanal ışınlarında Doppler etkisinin keşfedilmesi ve elektrik alanlarındaki spektral çizgilerin bölünmesi için verilir. 1919
Charles E. Guillaume (İsviçre)Nikel-çelik alaşımlarındaki anormallik keşiflerine verilir.
1920

1921-1939

Albert Einstein (Almanya)Fotoelektrik etki yasasını keşfetmeye verilir. 1921
Niels Bohr (Danimarka)

Atomların yapısı ve onlardan yayılan radyasyonun araştırılması için verilir.
1922
Robert A. Millikan (Amerika Birleşik Devletleri)

Temel elektrik yükü ve fotoelektrik etki konusunda çalışmalar için ödüllendirildi.
1923
Karl MG Siegbahn (İsveç)X-ışını spektroskopisi alanındaki keşifleri ve araştırmaları ile ödüllendirildi. 1924
James Franck (Almanya)
Gustav Hertz (Almanya)Bir elektronun atom üzerindeki etkisini düzenleyen yasaların keşfi için verilir.
1925
Jean Baptiste Perrin (Fransa)Maddenin süreksiz yapısı ve özellikle sedimantasyon dengesini keşfettiği için verilir. 1926
Arthur H. Compton (ABD)

Compton fenomenini keşfettiği için ödüllendirildi.
1927
Charles TR Wilson (Birleşik Krallık)

Elektrik yüklü parçacıkların yolunu buhar yoğunlaşmasıyla görünür hale getirme yöntemi için verilir.
1927
Owen W. Richardson (İngiltere)

Termiyonik fenomen ve Richardson yasasının keşfi ile ilgili çalışmalar için ödüllendirildi.
1928
Prens Louis-Victor de Broglie (Fransa)Elektronların dalga doğasını keşfetmeye verilir. 1929
Chandrasekhara Venkata Raman (Hindistan)

Işığın saçılması konusundaki çalışmaları ve ondan sonra adlandırılan etkinin keşfi için ödüllendirildi.
1930
Werner Heisenberg (Almanya)

Uygulaması, diğerlerinin yanı sıra, hidrojenin allotropik formlarının keşfedilmesine yol açan kuantum mekaniğinin yaratılmasına verilir.
1932
Erwin Schrödinger (Avusturya)
Paul Dirac (Birleşik Krallık)
Atom teorisinin yeni üretken biçimlerini keşfetmeye verilir.
1933
James Chadwick (Birleşik Krallık)Nötronun keşfi için verilir. 1935
Victor Francis Hess (Avusturya)

Kozmik radyasyonun keşfi ile ödüllendirildi.
1936
Carl David Anderson (ABD)

Pozitronun keşfi için ödüllendirildi.
1936
Clinton Joseph Davisson (Amerika Birleşik Devletleri)
George P. Thomson (Birleşik Krallık)

Elektronların kristaller tarafından kırınımını deneysel keşflerinden dolayı ödüllendirildi.
1937
Enrico Fermi (İtalya)Yavaş nötronların neden olduğu nükleer reaksiyonların keşfi ve yeni radyoaktivite unsurlarının tanımlanması için verilir. 1938
Ernest Lawrence (Birleşik Devletler)Siklotronun buluşu ve gelişimi ve özellikle yapay radyoaktif elementler ile elde edilen sonuçlar için verilir. 1939

1943-1960

Otto Stern (Birleşik Devletler)Moleküler ışın yönteminin gelişimine ve protonun manyetik momentini keşfetmesine katkılarından dolayı verilir. 1943
Isidor Isaac Rabi (Amerika Birleşik Devletleri)Atom çekirdeğinin manyetik özelliklerini kaydetmek için rezonans yöntemiyle verilir. 1944
Wolfgang Pauli (Avusturya)Pauli ilkesi olarak da adlandırılan Dışlama Prensibi’nin keşfi için verilir. 1945
Percy Williams Bridgman (Amerika Birleşik Devletleri)Son derece yüksek basınçlar üretmek için bir aygıtın icadı ve orada yüksek basınç fiziği alanında yaptığı keşifler için verilir. 1946
Edward Victor Appleton (Birleşik Krallık)Özellikle Appleton katmanının keşfi için üst atmosfer fiziği üzerine yaptığı araştırmalar için verilir. 1947
Patrick MS Blackett (Birleşik Krallık)Wilson bulut odası yöntemini geliştirmesiyle ve nükleer fizik ve kozmik radyasyon alanlarındaki keşifleriyle ödüllendirildi. 1948
Hideki Yukawa (Japonya)Nükleer kuvvetler üzerine teorik çalışmalar temelinde mezonların varlığını öngördüğü için verilir. 1949
Cecil F. Powell (Birleşik Krallık)Nükleer süreçleri incelemek için fotoğrafik yöntemini ve bu yöntemle yapılan mezonlarla ilgili keşiflerini geliştirmesiyle ödüllendirildi. 1950
John Douglas Cockcroft (Birleşik Krallık)
Ernest TS Walton (İrlanda)Yapay olarak hızlandırılmış atomik parçacıklar tarafından atom çekirdeğinin dönüşümü üzerine öncü çalışmaları için verilir.
1951
Felix Bloch (Amerika Birleşik Devletleri)
Edward M. Purcell (Amerika Birleşik Devletleri)Nükleer manyetik hassasiyet ölçümleri ve bunlarla bağlantılı keşifler için yeni yöntemler geliştirmeleri için verilir.
1952
Frits Zernike (Hollanda)Faz kontrast yöntemini göstermesi, özellikle de faz kontrast mikroskobu icadı için verilir. 1953
Max Born (İngiltere)Kuantum mekaniğindeki temel araştırması, özellikle dalga fonksiyonunun istatistiksel yorumu için verilir. 1954
Walther Bothe (Almanya)Tesadüf yöntemi ve keşifleriyle ödüllendirildi. 1954
Willis E. Lamb (Birleşik Devletler)Hidrojen spektrumunun ince yapısı ile ilgili keşiflere verilir. 1955
Polykarp Kusch (Amerika Birleşik Devletleri)Elektronun manyetik momentini hassas bir şekilde belirlemesi için verilir. 1955
John Bardeen (Amerika Birleşik Devletleri)
Walter H. Brattain (Amerika Birleşik Devletleri)
William Shockley (Amerika Birleşik Devletleri)Yarı iletkenler üzerindeki araştırmaları ve transistör etkisini keşfetmeleri için verilir.
1956
Tsung-Dao Lee (Çin, Amerika Birleşik Devletleri)
Chen Ning Yang (Çin, Amerika Birleşik Devletleri)Temel parçacıklar ile ilgili önemli keşiflere yol açan sözde parite yasaları üzerinde kapsamlı araştırmalar yapmaya verilir.
1957
Pavel Cherenkov (Sovyetler Birliği)
Ilya Frank (Sovyetler Birliği)
Igor Y. Tamm (Sovyetler Birliği)Cherenkov etkisinin keşfi ve yorumu için verilir.
1958
Owen Chamberlain (Amerika Birleşik Devletleri)
Emilio Gino Segrè (İtalya)Antiprotonun keşfi için verilir.
1959
Donald A. Glaser (Amerika Birleşik Devletleri)Kabarcık odasının icadı için verilir. 1960

1961-1980

Robert Hofstadter (Amerika Birleşik Devletleri)Atom çekirdeğinde elektron saçılımı konusundaki öncü çalışmaları ile ödüllendirildi ve böylece nükleonların yapısı ile ilgili keşifler gerçekleştirdi. 1961
Rudolf Ludwig Mössbauer (Almanya)

Gamma radyasyonunun rezonans emilimi ve adını taşıyan etkinin bu bağlantısında keşfi ile ilgili araştırmaları için ödüllendirildi.
1961
Lev Davidovich Landau (Sovyetler Birliği)Yoğunlaştırılmış madde, özellikle sıvı helyum için öncü teorileriyle ödüllendirildi. 1962
Eugene Paul Winger (Macaristan / Amerika Birleşik Devletleri)Atom çekirdeği ve temel parçacıklar teorisine katkıları için, özellikle de temel simetri ilkelerinin keşfi ve uygulanması yoluyla verilir. 1963
Maria Goeppert-Mayer (Amerika Birleşik Devletleri)
J. Hans D. Jensen (Almanya)Nükleer mermi yapısı ile ilgili keşiflerine verilir.
1963
Nikolai G. Basov (Sovyetler Birliği)
Alexander Prokhorov (Sovyetler Birliği)
Charles H. Townes (Amerika Birleşik Devletleri)Maser-lazer prensibine dayanan osilatör ve amplifikatörlerin yapımına yol açan kuantum elektroniği alanında temel çalışmalar için verilir.
1964
Richard P. Feynman (Amerika Birleşik Devletleri)
Julian Schwinger (Amerika Birleşik Devletleri)
Sin-Itiro Tomonaga (Japonya)Temel parçacıkların fiziği için derin sürme sonuçlarıyla kuantum elektrodinamiğindeki temel çalışmaları için verilir.
1965
Alfred Kastler (Fransa)Atomlarda Hertz rezonanslarını incelemek için optik yöntemlerin keşfi ve geliştirilmesi için verilir. 1966
Hans A. Bethe (Birleşik Devletler)Nükleer reaksiyonlar teorisine katkılarından dolayı, özellikle yıldızlarda enerji üretimi ile ilgili keşiflerinden dolayı ödüllendirildi. 1967
Luis W. Alvarez (Amerika Birleşik Devletleri)Hidrojen kabarcık odası ve veri analizi tekniğini geliştirmesiyle mümkün olan çok sayıda rezonans durumunun ödüllendirilmesi. 1968
Murray Gell-Mann (Amerika Birleşik Devletleri)Temel parçacıkların sınıflandırılması ve etkileşimleri ile ilgili katkıları ve keşifleri için verilir. 1969
Hannes Olof Gösta Alfvén (İsveç)Plazma fiziğinin farklı bölümlerinde verimli uygulamalarla manyetohidrodinamiğin temel çalışmaları ve keşifleri için verilir. 1970
Louis Néel (Fransa)Katı hal fiziğinde önemli uygulamalara yol açan antiferromanyetizma ve ferrimagnetizm ile ilgili temel çalışmalar ve keşifler için verilir. 1970
Dennis Gabor (Macaristan / Birleşik Krallık)Holografik yöntemin keşfi ve geliştirilmesi için verilir. 1971
John Bardeen (Amerika Birleşik Devletleri)
Leon N. Cooper (Amerika Birleşik Devletleri)
John R. Schrieffer (Amerika Birleşik Devletleri)Genellikle BCS teorisi olarak adlandırılan ortak geliştirilmiş süperiletkenlik teorisi için verilir.
1972
Ivar Giaever (Norveç / Amerika Birleşik Devletleri)
Leo Esaki (Japonya)Sırasıyla yarıiletkenlerde ve süperiletkenlerde tünel olaylarına ilişkin deneysel keşiflerine verilir.
1973
Brian D. Josephson (Birleşik Krallık)Bir tünel bariyerinden bir süper akımın özelliklerini, özellikle de genel olarak Josephson etkisi olarak bilinen fenomenleri hakkındaki teorik tahminleri için verilir. 1973
Martin Ryle (Birleşik Krallık)
Antony Hewish (Birleşik Krallık)Gözlemleri ve icatları için ödüllendirildi: Gözlemleri ve icatları, özellikle diyafram sentezi tekniği için Ryle ve pulsarların keşfindeki belirleyici rolü için Hewish.
1974
Aage Bohr (Danimarka)
Ben Roy Mottelson (Danimarka)
Leo James Rainwater (Amerika Birleşik Devletleri)Atom çekirdeğinde kolektif hareket ve parçacık hareketi arasındaki bağlantının keşfi ve bu bağlantıya dayanarak atom çekirdeğinin yapısı teorisinin geliştirilmesi için verilir.
1975
Burton Richter (Amerika Birleşik Devletleri)
Samuel CC Ting (Amerika Birleşik Devletleri)Yeni bir tür ağır element parçacığının keşfindeki öncü çalışmaları için verilir.
1976
Philip W. Anderson (Amerika Birleşik Devletleri)
Nevill Francis Mott (Birleşik Krallık)
John H. Van Vleck (Almanya)Manyetik ve düzensiz sistemlerin elektronik yapısı hakkında temel teorik araştırmaları için verilir.
1977
Pyotr Kapitsa (Sovyetler Birliği)Düşük sıcaklık fiziği alanındaki temel icatları ve keşifleri için verilir. 1978
Arno Allan Penzias (Amerika Birleşik Devletleri)
Robert Wilson (Amerika Birleşik Devletleri)Kozmik mikrodalga fon radyasyonunu keşfettikleri için verilir.
1978
Sheldon Lee Glashow (Birleşik Krallık)
Abdus Salam (Pakistan)
Steven Weinberg (Amerika Birleşik Devletleri)Diğerlerinin yanı sıra zayıf nötr akımın tahmini de dahil olmak üzere temel parçacıklar arasındaki birleşik zayıf ve elektromanyetik etkileşim teorisine katkılarından dolayı verilir.
1979
James W. Cronin (Amerika Birleşik Devletleri)
Val Logsdon Fitch (Amerika Birleşik Devletleri)Nötr K-mezonlarının bozulmasında temel simetri ilkelerinin ihlallerinin keşfi için verilir.
1980

1981-2000

Nicolaas Bloembergen (Amerika Birleşik Devletleri)
Arthur Schaalow (Birleşik Krallık)Lazer spektroskopisinin geliştirilmesi için verilir.
1981
Kai M. Siegbahn (İsveç)Yüksek çözünürlüklü elektron spektroskopisinin geliştirilmesi için verilir. 1981
Kenneth G. Wilson (Birleşik Devletler)Faz geçişleriyle bağlantılı fenomenler için verilir. 1982
Subrahmanyan Chandrasekhar (Hindistan)Yıldızların yapısı ve evrimi çalışmalarına verilir. 1983
William A. Fowler (Birleşik Devletler)Evrendeki kimyasal elementlerin oluşumunda önemli olan nükleer reaksiyonlar hakkındaki teorik ve deneysel çalışmalarına verilir. 1983
Carlo Rubbia (İtalya)
Simon van der Meer (Hollanda)Zayıf etkileşimin iletişimcileri olan W ve Z alan parçacıklarının keşfedilmesine yol açan büyük projeye kararlı katkılarından ötürü verilir.
1984
Klaus von Klitzing (Almanya)Sayısallaştırılmış Hall etkisinin keşfi için verilir. 1985
Ernst Ruska (Almanya)Elektron optik alanındaki temel çalışmaları ve ilk elektron mikroskobunun tasarımı için verilir. 1986
Gerd Binnig (Almanya)
Heinrich Rohrer (İsviçre)Tarama tünelleme mikroskobu tasarımı için verilir.
1986
Johannes Georg Bednorz (Almanya)
Karl Alexander Müller (İsviçre)Seramik malzemelerde süperiletkenliğin keşfindeki atılımlarından dolayı verilir.
1987
Leon M. Lederman (Amerika Birleşik Devletleri)
Melvin Schwartz (Amerika Birleşik Devletleri)
Jack Steinberger (Amerika Birleşik Devletleri)Nötrino ışını yöntemi ve muon nötrino’nun keşfi yoluyla leptonların ikili yapısının gösterilmesi için verilir.
1988
Norman F. Ramsey (Amerika Birleşik Devletleri)Ayrılmış salınım alanları yönteminin ve hidrojen maser ve diğer atomik saatlerde kullanımı için verilir. 1989
Hans G. Dehmelt (Amerika Birleşik Devletleri)
Wolfgang Paul (Almanya)İyon tuzağı tekniğinin geliştirilmesi için verilir.
1989
Henry W. Kendall (Amerika Birleşik Devletleri)
Jerome I. Friedman (Amerika Birleşik Devletleri)
Richard E. Taylor (Kanada)Parçacık fiziğinde kuark modelinin geliştirilmesi için çok önemli olan protonlar ve bağlı nötronlar üzerinde elektronların derin elastik olmayan saçılımı ile ilgili öncü araştırmalarına verilir.
1990
Pierre-Gilles de Gennes (Fransa)Basit sistemlerde düzen olaylarını incelemek için geliştirilen yöntemlerin, özellikle sıvı kristaller ve polimerler olmak üzere, daha karmaşık madde biçimlerine genellenebileceğini keşfetmeye verilir. 1991
Georges Charpak (Polonya / Fransa)Buluşu ve parçacık detektörlerini, özellikle çok telli oransal bölmeyi geliştirmesi için verilir. 1992
Russell Alan Hulse (Amerika Birleşik Devletleri)
Joseph H. Taylor Jr. (Amerika Birleşik Devletleri)Yerçekimi çalışması için yeni olasılıklar açan yeni bir pulsarın keşfi için verilir.
1993
Bertram Brockhouse (Kanada)Nötron spektroskopisinin geliştirilmesi ve yoğun madde çalışmaları için nötron saçılma tekniklerinin geliştirilmesine öncülük etmek için verilir. 1994
Clifford G. Shull (Amerika Birleşik Devletleri)Nötron kırınım tekniğinin geliştirilmesi ve yoğun madde çalışmaları için nötron saçılma tekniklerinin geliştirilmesine öncü katkılar için verilir. 1994
Martin Perl (Amerika Birleşik Devletleri)Tau lepton’un keşfi ve lepton fiziğine katkılarından dolayı verilir. 1995
Frederick Reines (Birleşik Devletler)Nötrino keşfi ve lepton fiziğine katkılarından dolayı verilir. 1995
David M. Lee (Amerika Birleşik Devletleri)
Douglas D. Osheroff (Amerika Birleşik Devletleri)
Robert C. Richardson (Amerika Birleşik Devletleri)Helyum-3’te aşırı akışkanlığın keşfi için verilir.
1996
Steven Chu (Amerika Birleşik Devletleri)
Claude Cohen-Tannoudji (Fransa)
William D. Phillips (Amerika Birleşik Devletleri)Atomları lazer ışığıyla soğutmak ve yakalamak için yöntemlerin geliştirilmesi için verilir.
1997
Robert B. Laughlin (Amerika Birleşik Devletleri)
Horst L. Störmer (Almanya)
Daniel C. Tsui (Amerika Birleşik Devletleri)Kesirli yüklü uyarılar ile yeni bir kuantum sıvısı formunu keşfetmeye verilir.
1998
Gerardus ‘t Hooft (Hollanda)
Martinus JG Veltman (Hollanda)Fizikteki elektrokeaktif etkileşimlerin kuantum yapısını açıklamaya verilir.
1999
Zhores I. Alferov (Rusya) Herbert Kroemer
(Almanya)Yüksek hızda ve optoelektronikte kullanılan yarı iletken heteroyapıları geliştirmeye verilir.
2000
Jack S. Kilby (Amerika Birleşik Devletleri)Entegre devrenin icadındaki rolü için verilir. 2000

2001-2015

Eric A. Cornell (Amerika Birleşik Devletleri)
Carl E. Wieman (Amerika Birleşik Devletleri)
Wolfgang Ketterle (Almanya)Alkali atomların seyreltik gazlarında ve kondenslerin özelliklerinin erken temel çalışmaları için Bose-Einstein yoğuşmasının kazanılması.
2001
Raymond Davis Jr. (Amerika Birleşik Devletleri)
Masatoshi Koshiba (Japonya)Astrofizik, özellikle kozmik nötrinoların tespiti için öncü katkılar için verilir.
2002
Riccardo Giacconi (İtalya)Kozmik röntgen kaynaklarının keşfine yol açan astrofizik için öncü katkılar için verilir. 2002
Alexeyevich Abrikosov (Rusya)
Vitaly L. Ginzburg (Rusya)
Anthony J. Leggett (Birleşik Krallık / Amerika Birleşik Devletleri)Süperiletkenler ve süper akışkanlar teorisine katkılarından dolayı verilir.
2003
David J. Gross (Amerika Birleşik Devletleri)
Hugh David Politzer (Amerika Birleşik Devletleri)
Frank Wilczek (Amerika Birleşik Devletleri)Güçlü etkileşim teorisinde asimtotik özgürlüğü keşfetmeye verilir.
2004
Roy J. Glauber (Amerika Birleşik Devletleri)Kuantum optik tutarlılık teorisine katkılarından dolayı verilir. 2005
John L. Hall (Amerika Birleşik Devletleri)
Theodor W. Hänsch (Almanya)Lazer tabanlı hassas spektroskopinin ve optik frekans tarak tekniğinin geliştirilmesi için verilir.
2005
John C. Mather (Amerika Birleşik Devletleri)
George F. Smoot (Amerika Birleşik Devletleri)Kara cisim formunun keşfi ve kozmik mikrodalga fon radyasyonunun anizotropisi için verilir.
2006
Albert Fert (Fransa)
Peter Grünberg (Almanya)Dev magnetoresistance’ı keşfetmeye verilir.
2007
Makoto Kobayashi (Japonya)
Toshihide Maskawa (Japonya)Doğada en az üç kuark ailesinin varlığını öngören kırık simetrinin kökenini keşfetmeye verilir.
2008
Yoichiro Nambu (Amerika Birleşik Devletleri)Atomaltı fiziğinde spontan kırık simetri mekanizmasının keşfi için verilir. 2008
Charles K. Kao (Çin / Hong Kong / ABD / İngiltere)Optik iletişim için fiberlerde ışığın iletilmesine ilişkin kazanımlara verilir. 2009
Willard S. Boyle (Kanada / Amerika Birleşik Devletleri)
George E. Smith (Amerika Birleşik Devletleri)Görüntüleme yarı iletken devresi – CCD sensörünün keşfi için verilir.
2009
Andre Geim (Rusya / Hollanda)
Konstantin Novoselov (Rusya / Birleşik Krallık)İki boyutlu malzeme grafeni ile ilgili deneyler için verilir.
2010
Saul Perlmutter (Amerika Birleşik Devletleri)
Brian P. Schmidt (Avustralya / Amerika Birleşik Devletleri)
Adam G. Riess (Amerika Birleşik Devletleri)Uzak süpernovaların gözlemleriyle Evrenin hızlanan genişlemesinin keşfi için verilir.
2011
Serge Haroche (Fransa)
David J. Wineland (Amerika Birleşik Devletleri)Bireysel kuantum sistemlerinin ölçümünü ve manipülasyonunu sağlayan yöntemler için verilir.
2012
François Englert (Belçika)
Peter Higgs (Birleşik Krallık)Atomaltı parçacıkların kütlesinin kökenini anlamamıza katkıda bulunan bir mekanizmanın teorik keşfi için verilir.
2013
Akasaki Isamu (Japonya)
Amano Hiroshi (Japonya)
Shuji Nakamura (ABD)Parlak ve enerji tasarruflu beyaz ışık kaynaklarını mümkün kılan verimli mavi ışık yayan diyotları icat etmeleriyle ödüllendirildi.
2014
Takaaki Kajita (Japonya)
Arthur B. McDonald (Kanada)Nötrinoların kütlesi olduğunu gösteren nötrino salınımlarının keşfi için verilir.
2015

2016-2019

David J. Thouless (İngiltere)

F. Duncan M. Haldane (İngiltere)

Michael Kosterlitz (İngiltere) Maddenin topolojik faz geçişleri ve topolojik fazlarının teorik keşifleri için.

2016
Rainer Weiss (Almanya)

Barry C. Barish (ABD)

Kip S. Thorne (ABD) LIGO dedektörüne belirleyici katkılar ve yerçekimi dalgalarının gözlemlenmesi için.

2017
Arthur Ashkin (ABD) Optik cımbızlar ve biyolojik sistemlere uygulamaları için

Gérard Mourou (Fransa)

Donna Strickland (Kanada)  Yüksek yoğunluklu, ultra kısa optik darbeler üretme yöntemleri için.

2018
James Peebles (Kanada) Fiziksel kozmolojideki teorik keşifler için.

Michel Mayor (İsviçre)

Didier Queloz (İsviçre) Güneş tipi bir yıldızın etrafında dönen bir dış gezegen keşfi için.

 

2019
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı