İş & Finans

Foreks Piyasası Nedir?Foreks Hakkında Merak Edilenler?

Türkçe anlamı yabancı para olan Foreks, İngilizce Foreight Exchange ifadesinin kısalmış halidir.Foreks piyasası ise bütün para birimlerinin hafta içi 5 gün boyunca 24 saat fiziksel değil, online internet üzerinden alınıp satılabildiği bir sistemdir.

Foreks piyasasında temel mantık kazanacağı tahmin edilen dövizi alarak kaybedeceği düşünülen dövizi ise internet üzerinden satmaktır.

Banka ve Döviz Bürosu Arasındaki Fark Nedir?

Banka ve döviz bürolarında fiziksel olarak alıp satılabilen Döviz, Foreks ile hafta içi her gün 24 saat yapılabilmekte.Döviz alım, satımında kur farkı bankalar ve döviz bürolarına göre daha azdır.Ayrıca Foreks piyasasında kaldıraç uygulanmaktadır.

Piyasasında Kaldıraç Sistemi Nedir?

Kaldıraç sistemi, elinizde bulunan para ile satın alabileceğiniz en yüksek tutarlı döviz ile işlem yapmanızı sağlayan bir sistemdir.Örneğin; 1  ABD Doları = 1 TL olsun ve elinizde bulunan para 100 TL, döviz piyasasında bu şartlarda alınacak 100 ABD Dolarının karşılığı 150 TL olur ve 50 TL kar elde etmiş olursunuz.

Foreks Kaldıraç Oranlarını Kim Belirler?

Kaldıraç sisteminin oranları vardır.Bu oranlara göre işlem yapılır.Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kaldıraçlı sistemde uygulanacak maksimum  1 : 100 olarak belirtilmiş, Yatırım yapacak şahıslar 1:1, 1:10, 1:25, 1:50 yada en yüksek sınır 1:100 oranlarında işlem yapabilir.

İşlemlerinde Risk Varmıdır?

Döviz piyasasındaki değişkenlik, döviz fiyatlarının beklentinizin aksine hareket etmesi durumunda döviz piyasasından yaptığınız yatırımdan zarar etme riskiniz vardır.Foreks işlemlerinde ise durum daha farklıdır.Yaptığınız Foreks döviz işleminde kaldıraç oranını ne kadar belirlediyseniz o kadar zarar edersiniz.Foreks bir risk aracıdır,eğer kaldıraç oranını yüksek tuttuysanız, tam tersine yatırdığınız teminat tutarının tamamını kaybetme riskiniz olabilir.

İşlemini Nereden Yapabilirim?

Foreks işlemi için Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlemiş olduğu yetkili kuruluşlar vardır.Bunlara www.spk.gov.tr ya da www.tspb.org.tr sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Foreks Piyasasında İşlem Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Foreks piyasasında işlem yaparken işlem yaptığınız aracı kuruluşun Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkisi olduğundan emin olmalısınız.Foreks işleminde sizin kazancınız aracı olan kuruluşun zararınadır bu nedenle aldanmayın ve iyice araştırıp inceleyin.İşlem masrafları, komisyon  ve kaldıraç oranları ve teminat tutarları hakkında bilgi isteyin gerekirse yazı talep edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu