Kimya

Fosforik Asit Nedir?Kullanım Alanları Nelerdir?

Ortofosforik asit olarak da bilinen fosforik asit, en yaygın olarak bilinen ve kullanılan asitlerden biridir. Üç atom hidrojen, bir atom fosfor ve dört oksijen atomu içeren bir mineral asittir. Bu nedenle, fosforik asidin kimyasal formülü H 3 PO 4 . Bu geniş bir kullanım alanına sahip önemli bir asittir. Aşağıdaki bölümlerde, tüm fosforik asitin ne için kullanıldığını öğreneceğiz.

Pasın Sökülmesi

Fosforik asitin en yaygın kullanımlarından biri, metal yüzeylerden pasın çıkarılmasıdır. Paslanmış demir, çelik ve diğer metal yüzeylere doğrudan uygulandığında pas dönüştürücü olarak görev yapar. Kırmızımsı kahverengi demiri, yani ferrik oksit siyah renkli ferrik fosfata dönüştürür. Bu işlemden sonra, siyah demir fosfat kaplaması altta kalan taze metal yüzeyi açığa çıkararak kolayca temizlenebilir.

Tam pasın giderilmesi için, çoklu fosforik asit uygulamaları gerekebilir. Dış görünüşün sekonder olduğu bazı uygulamalarda, bu asidi uygularken oluşan siyah fosfat kaplama yerinde bırakılabilir, böylece daha fazla korozyon direnci sağlar. Fosforik asit bazlı pas sökücü, daldırma için uygun olan yeşilimsi bir sıvıdır, ancak daha kolay uygulama için bir jel olarak formüle edilir.

İşlenmiş Gıdada Kullanım

Fosforik asit, çeşitli kolalar gibi yiyecek ve içecekleri asitleştirmek için bir katkı maddesi olarak kullanılır. Bu keskin ya da ekşi bir tat sağlar ve kitle üretilen olduğu gibi, bu kimyasal oldukça kolay kullanılabilir.

Bununla birlikte, fosforik asidin bu kullanımı, insan vücudunda sahip olabileceği sağlık etkileri ile ilgili soruları gündeme getirdiği için, bir tartışma başlattı.

Tıbbi Kullanımlar

Önemli kullanımlarından biri tıp ve diş hekimliği alanlarındadır. Fosforik asit, yüksek seviyelerde şeker, yani glikoz ve fruktoz ihtiva eden reçetesiz anti-bulantı ilaçlarında bir bileşen olarak kullanılır. Diş hekimliğinde, bu asit geçici bir diş macunu olarak kullanılan çinko fosfat oluşturmak için çinko tozu ile birleştirilir. Ayrıca köşeli dişlerin ve diğer diş cihazlarının yerleştirilmesinden önce dişlerin yüzeyini temizlemek ve pürüzlendirmek amacıyla bir aşındırma çözeltisi olarak ortodonti olarak kullanılır. Bu asit ayrıca diş yüzeyinde mevcut olabilecek plakların giderilmesi için birçok diş beyazlatma çözeltisinde de kullanılır.

Diğer kullanımlar

Fosforik asit yakıt hücrelerinde bir elektrolit olarak kullanılır. Ayrıca, mineral birikintilerini, çimento izlerini ve sert su lekelerini gidermek için inşaatla ilgili oluşan birçok lekede bir temizleyici olarak kullanılır.

Sıcak fosforik asit, silisyum nitrürü oluşturmak için mikro-imalatta kullanılır. Lehimleme işlemine yardımcı olmak için hobiciler tarafından bir akış olarak kullanılır. Ayrıca, besin çözeltilerinin pH’ını düşürmek için hidroponik pH çözümlerinde de kullanılır.

Fosforik asit ayrıca çapak giderme için bakır elektro-polisajda bir elektrolit olarak kullanılır. Bileşik yarı iletken işlemede, yaygın bir aşındırma maddesi olarak kullanılır.

Bu asit kozmetik ve diğer cilt bakım ürünlerinde pH ayarlayıcı olarak kullanılır. Aktif karbon üretimi için kimyasal oksitleyici ajan olarak da kullanılır. Oksihidrojen jeneratörlerinde bir elektrolit olarak distile su ile kullanılır.

Bu nedenle, fosforik asit, metalurjiden gıda endüstrisine kadar çeşitli endüstrilerde farklı uygulamalara sahip önemli bir asittir. İnsan için bilinen en önemli ve yararlı kimyasallardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu