Bilim & Teknoloji

Gazi Yaşargil Kimdir?

Dünyaca ünlü Türk nöroşirurji (beyin cerrahı) uzmanı ve bilim adamı.6 Temmuz 1925’te Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu.Ankara Atatürk Lisesi ve Ankara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1944 yılında Almanya’ya giderek Friedrich Schiller Üniversitesi’nde bir süre okudu.

1945’te İsviçre’nin Basel Üniversitesi’ne geçti ve 1950 tarihinde buradan doktor unvanıyla mezun oldu.Nöroanatomi,psikiyatri,nöroloji,iç hastalıkları ve genel cerrahi dallarında bir süre çalıştıktan sonra,1953 yılında Profesör H. Kreyanbühl’ün yanında nöroşirurji eğitimi almak için Zurich  Üniversitesi Hastanesi’nde çalışmaya başladı.

Kariyerinin ilk döneminde hocası Kreyanbühl’le birlikte serebral anjiyografi konusuna eğilen Gazi Yaşargil,geliştirdiği incelikli tekniklerle 800’den fazla hastanın hareket bozukluklarına çare oldu.Ünü yayılmaya başlayan Türk doktoru,1965-1966 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek ünlü profesör RPM Donaghy’le çalışmaya başladı.

Donaghy’le birlikte çalıştığı laboratuvarda mikro beyin cerahisi konusunda çok şey öğrendikten sonra İsviçre’ye geri döndü.1973 yılında çalıştığı nöroşirurji bölümüne başkan olan Gazi Yaşargil,emekli olduğu 1993 yılına kadar İsviçre’de çalıştı.İsviçre’de meslek hayatını tamamladıktan sonra ise Amerika Birleşik Devletlerine gitti ve çalışmalarına burada devam etti.

2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilen Gazi Yaşargil,pek çok ülke üniversite,tıp derneği tarafından onurlandırılmıştır.Beyin cerrahi dalının önde gelen dergisi “Neurosurgery” nin kapağında “Yüzyılın Adamı” sıfatıyla yer alan Yaşargil,Donaghy ve Krayenbühl ile birlikte dünyanın en önemli beyin cerrahı kabul edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu