Eğitim

Geri Dönüşüm Nedir?

Toprak kirliliğinin önüne geçmek için yapacağımız en kolay uygulama, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile ham madde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması için atıklarımızı doğru yerlere atmamızdır.

Kullandığımız ambalajların önemli bir kısmı türlerine göre ayrılıp, geri dönüşüme sevk edilerek ikincil ham madde olarak kullanılır. Böylece doğal kaynaklarımız daha az kullanılarak doğaya katkı sağlanmış olur.

Örneğin 1 ton kağıdın geri dönüşüme katılması sonucu 17 ağacın kesilmesi önlenir. Plastik ambalaj atıklarının geri kazanılması sonucu ise petrolden tasarruf sağlanabilir. Dönüşen her bir ton cam için 100 litre petrol tasarrufu sağlanır. Bu da toprağın daha az kirlenmesi anlamına gelmektedir.

Toprak kirliliğini daha da azaltmak için yeşil alanların artırılması, ev ve sanayi atıklarının toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanıp imha edilmesi, yapay gübre ve tarım ilaçlarının kullanılmasında yanlış uygulamaların önlenmesi, sanayi atıklarının arıtılmadan toprağa verilmemesi ve nükleer santrallerin toprağa zarar vermeyecek yerlere kurulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu