Sağlık

Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgo Biloba Faydaları

Japonya’da atom bombası felaketinden sonra yaşamını sürdürebilen tek ağaçtır. Bu nedenle bu ağacın ismi mabet ağacı olarak da anılmaktadır. Bu özelliği kimyasallara ve radyasyona karşı olan dayanıklılığından gelmektedir. Dünya genelinde alerjik vakalarda kullanılması bu özellikleri sayesinde gerçekleşmiştir. Metal iyonları etkisinden dolayı beyin fonksiyonları üzerindeki etkisi çok yüksektir.

Ginkgo biloba Avrupa ve birçok ülkede kullanımı çok yaygın olan bir bitkidir. Tüm dünyada beyin fonksiyonlarında gösterdiği iyileştirici etkiden dolayı hafıza arttırıcı ve koruyucu kulak çınlamasını azaltıcı ve işitmeyi artırıcı, yaşlılık şikayetlerini azaltıcı olarak kullanılmıştır.İçeriğindeki maddelerden dolayı damar açıcı ve trombosit baskılayıcı özelliği bulunur. Bu nedenle beyin olmak üzere organ kanlanmalarını arttırıcı özelliği ile de öne çıkmaktadır.

Öncelikle yaşlılarda bunama belirtilerini giderip, kalp kanlanmasını arttırır,kalbin verimli çalışmasını sağlar.Beynin bol miktarda oksijenlenmesini ve beynin kan dolaşımını arttırdığı bilinmektedir. Japonya’da atom bombası kullanıldıktan sonra o bölgede hayatta kalmayı başarmış tek bitkidir. Bu özelliği Ginkgo bilobanın kimyasallara  ve radyasyona karşı olan dayanıklılığına bağlanmıştır. Bu nedenle alerjik vakalarda kullanımı yaygınlaşmıştır. İnsan beynini ve hafızayı en iyi destekleyen bitkidir.

Ginkgo biloba beyin ve tiroid bezi dokuları için vazgeçilmez bir bitkidir.Nükleik asit ve protein sentezini hızlandırmaktadır.Modern farmakolojiye göre Ginkgo biloba’nın nörolojik ve sinirsel hastalıklar üzerine tedavi edici etkisi olduğu kaydedilmiştir.Özellikle beyin hücrelerini metal iyonlara karşı korumaktadır,yapılan araştırmalar sonucu Ginkgo biloba kullanıldığında beyindeki metal aktivitesinin azaldığı belirlenmiştir. Almanya’da Karlsruhe Üniversitesi’nde bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu etkileri incelenmiş ve Ginkgo biloba’nın Alzheimer hastalarında olumlu etkileri görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu