Sağlık

Göğüs Enfeksiyonu Nedir?Belirtileri Nelerdir?Tedavisi Nasıldır?

Göğüs enfeksiyonu, hem yetişkinler hem de küçük çocuklar arasında oldukça yaygındır. İki farklı tipte. Biri burun, sinüs boşlukları, gırtlak ve farinksin dahil olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilgilidir. Diğerinde, alt solunum yolu saldırıya uğrar ve akciğerler etkilenir. Bu daha ciddi bir durumdur ve zatürreden muzdarip insanlarda bulunur.

Nedenleri

Göğüs enfeksiyonu, soğuk algınlığı ve grip veya bazı bakterilerden sorumlu olan farklı virüslerden kaynaklanır. Belirtiler genellikle enfeksiyonu yakaladıktan 2-3 gün sonra gözlenir ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca sizi rahatsız etmeye devam edebilir.

Yetişkinlerde Belirtiler

Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu semptomları birçok benzerliğe sahiptir, ancak akciğerler enfekte olduğunda şiddetleri çok şiddetli hale gelir. Göğüs enfeksiyonunun sık görülen semptomları şunlardır:

Göğüs Tıkanıklığı: Göğsün içinde donuk, ağır bir his, göğüsteki enfeksiyonun belirgin belirtilerinden biridir. Bunun nedeni göğüslerdeki balgam yüzündendir. Ağır bir sıkışıklık olduğunda, ağrı ve rahatsızlık verir. Kalıcı öksürük genellikle bu acıyı daha da şiddetlendirir.

Öksürük: Burun ve akciğerler arasında yer alan hava yolundaki iltihaplanma, boğazda çok fazla tahrişe neden olur ve bu da  öksürüğe neden olur. Başlangıçta kuru bir öksürüktür, ancak mukus biriktikçe, sarı veya yeşil renkli kalın mukus atılır. Öksürük, haftalarca olmasa da en az 7-10 gün boyunca hastayı rahatsız eder.

Solunum Zorluğu: Solunum yolunun burun ve geri kalanı kalın bir mukusla tıkandığından solunum problemi ortaya çıkar. Sonuç olarak, kişi az ve hızlı nefes almaya başlar. Ayrıca hırıltı sesi çıkarır.

Ateş: Enfeksiyon nedeniyle vücut ısısı sıklıkla yükselir. Üst solunum yolu enfeksiyonunda ise, genellikle kişi hafif ateş alır. Bununla birlikte, pnömoniye (zatürre) bağlı ateş, 38,5 derecenin üstüne çıkabilir.

Ağrı: Göğüs enfeksiyonu vücudunuzu zayıflatır ve ağrıya yatkındır. Baş ağrısı oldukça sık görülür. Vücudun eklemleri, kemikleri, kasları ve sinirleri irade kazanır ve vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı yaşanır. Bu durumda, sırt ve boyun ağrısı çoğunlukla ağrılı kaslara bağlı olarak ortaya çıkar.

Bebeklerde Belirtiler

Çocuklarda ve bebeklerde görülen semptomlar, yetişkinler ile hemen hemen aynıdır. Semptomların sağlıkları üzerinde ciddi etkileri olabileceğinden, bunları dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Bu durumda genellikle yutma güçlüğü çekerler. Böylece boğulmalarını önlemek için çok dikkatli bir şekilde beslenmeleri gerekir. Bebeklerde, dudaklarda, dil ve yüzdeki mavimsi bir renk ve anormal uyuşukluğun eşlik ettiği, örneğin nefes darlığı gibi acil tıbbi müdahale gerektiren bazı belirtiler vardır.

Tedavisi

Belirtiler hafif olduğunda, herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmeyebilir, kendi başlarına geçebilirler.Ciddi enfeksiyonlara röntgen ve mukus örnek testi gibi laboratuvar testlerinin yardımıyla tanı konur.

  • Bakteriyel göğüs enfeksiyonu, antibiyotik ilaçların yardımı ile tedavi edilir.
  • Bununla birlikte, eğer virüs nedeniyse, antibiyotikler onlar üzerinde etkisizdir. Bu durumda, belirtiler uygun ilaçların yardımıyla kontrol edilir.
  • Ağrı ve ateş için, ağrı kesici ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilir.
  • Öksürüğü kontrol etmek için doktorunuz ilaç verir.
  • Göğüs enfeksiyonu geçirdiğinizde, vücudun iyileşmesine yardımcı olacak yeterli miktarda dinlenmeniz gerekir.
  • Bol miktarda sıvı tüketmelisiniz.
  • Doktor buhar tedavisi uygulayabilir.Buharın solunması, mukusun incelmesini kolaylaştırır ve daha hızlı giderilmesini sağlar.

Belirtiler, toz, duman, kimyasal maddeler vb. gibi tahriş edici maddelere maruz kalma ile daha da kötüleşir. Bu nedenle, onlardan uzak durmalısınız. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hapşırırken ve öksürürken yüzünüzü kapatmalısınız.

Uyarı: Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman doktor tavsiyesinin yerini alamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu