Şifalı Bitkiler

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji berry, 1700 yıldan bu yana tibette üretilen küçük yumuşak meyveleri olan, çalıya benzer bir bitkidir. Tibetliler yıllarca bu bitkiden ilaç üretip böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanmışlardır.

Goji berry mutluluk meyvesi olarak adlandırılır.Tadı yaban mersini ve kiraza benzerlik göstermektedir.

Kurutulmuş Goji Berry meyvelerini günde bir avuç tüketebilirsiniz.

100 Gr Kurutulmuş Goji Berry Meyvesinin Besin Değerleri

  • Demir 9 mg
  • Çinko 2 mg
  • Selenyum 50 mikrogram,
  • Vitamin C 148 mg
  • Kalsiyum 112 mg
  • Potasyum 1.132 mg
  • Zeaksatin : 25 mg ve 200 mg arası değişmektedir(değişik araştırma sonuçlarına göre)
  • Poliskarin : yemişin öz ağırlığının %31 kadar buda 100 gr da 31g .Polisakarin içerir.

Goji Berry Faydaları NelerdirGoji Berry Faydaları

Dünya’daki en yüksek antioksidan yiyeceklerinden biridir. Ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır. 19 farklı amino asit içermektedir. 21 iz minerallerini içerir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor gibi.İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir.

Nadiren, yiyeceklerde bulunur.% 13 protein içerir, kepekli buğdaydan daha yüksektir.B vitaminlerini içerir, yiyeceği enerjiye döndürmek için zorunlu.Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır.

Zeaxanthin içerir. Göz retinasında bulunan iki karotenoidden biridir. Göz sağlığı için çok yararlıdır.Portakaldan yüzlerce kat C vitamini içerir.Beta Sitosterol’a içerir, anti-alevlendirici bir ajandır. Kolesterolü düşürür.Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içermektedir.

Enerjinizi ve dayanıklılığınızı arttırın

Goji Berry, egzersiz yaparken, gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırır.Özellikle hastalık sonrası iyileşme döneminde ortaya çıkan bitkinlik, halsizlik şikayetlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Genç hissedin, genç görünün

Goji hipofiz bezinden salgılanan gençlik hormonunu arttırır.Gençlik hormonuna etkileri çok yüksektir.Uyku düzensizliklerini engeller, iyileşme hızını arttırır,vücut yağ oranını azaltır, hafızayı güçlendirir.

Kan basıncınızı düşürür

Yaklaşık olarak her dört kişiden birinde yüksek tansiyon hastalığı bulunmaktadır.Kontrol altında tutulmazsa felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi bir çok sağlık sorununa yol açabilir.Yüksek tansiyon bu nedenle sessiz katil olarak adlandırılmaktadır. Yapılan araştırmaya göre Goji Berry içerisinde bulunan polisakkaritlerin maddesi kan basıncı yükselmelerini belirgin bir biçimde önlediğini göstermiştir.

Kanserden korur

Goji Berry, kanser önleyici bir madde olan Germanium içeren yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş tek bitki türüdür.Bazı bilim adamları özellikle karaciğer kanserlerinden korunmada Goji Berry’nin etkili olacağına inanmaktadır.

Sağlıklı kolesterol seviyelerine ulaşın

Goji Berry, kolesterol seviyesini düşüren beta sitosterol maddesi içerir. Ayrıca içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller.

 Kan şekerini dengeler

Uzun yıllar Çin’de erişkin tip diyabet tedavisinde kullanılan Goji Berr’nin polisakkaritleri sayesinde kan şekerini ve insülini düzenlediği görülmüştür.

Kilo verin

Asya’da yapılan bir aşırı şişmanlık araştırmasında hastalara sabah ve öğleden sonra Goji Berry verilmiştir.Çıkan sonuçta çoğu hastanın belirgin kilo verdiği görülmüştür.

Baş ağrısı ve sersemlik hissinden kurtulun

Klasik Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek yetmezliğinden kaynaklandığına inanılır.Yapılan araştırmalarda Goji Berry’nin baş ağrısı ve yorgunluğu azalttığı tespit edilmiştir.

Daha iyi bir uyku

Goji Berry,Asya’da uzun süredir uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır.Yaşça büyük kişiler üzerinde yapılan araştırmada uyku kalitesinde belirgin bir düzelme olduğu tespit edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu