Bilim & Teknoloji

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna gider gibi görünen canlı renklerin oluşturduğu gökkuşağı, çocukluktan bu yana her zaman ilgimizi çekmiştir. Gökkuşağının başladığı yeri görmek hep merak uyandırmıştır ve hatta üzerine masallar bile yazılmıştır.

Herkes gökkuşağını sever. Peki gökkuşağı nasıl oluşur? Hiç öğrenmeye çalıştık mı? cevabınız evet ise gökkuşağının ne olduğunu anlatalım.

Gökkuşağı’nın Oluşumu

Gökkuşağı oluşumu süreci, kolay ve daha iyi anlamanız için adımlarla açıklanmıştır.

  1. Gökkuşağı’nın oluşumunun arkasındaki ana sebep, yani gökyüzünde gördüğünüz 7 rengin yarı dairesel bandı temel fiziktir. Işığın yansıması ve kırılması, beyaz ışığın temel renklerine parçalanması olan spektrumun oluşumuna neden olan şeydir.
  2. Gökkuşağı’nın oluşması için, yansımanın temel bileşenlerinin bulunması gerekir: ışık ve yansıtıcı bir yüzey. Burada ışık güneş ışınlarıdır ve yansıtıcı yüzey su damlalarıdır.
  3. Işık güneşten yayıldığında saf halindedir, yani beyaz ışıktır. Bu beyaz ışık bir su damlasının yüzeyine uygun açıda ulaştığında, renk spektrumuna ayrılır. Bu spektrum su damlasının en üstündeki en iç noktaya ulaşır ve damladaki en alt noktaya yansır.
  4. Bu spektrum bu en alt noktadan kırılır, dağılır ve su damlacıklarından kaçar.
  5. Bu dağınık renk spektrumu, gökkuşağı olarak gördüğümüz şeydir.İlginç olanı ise damlacık içinde gökkuşağı renklerinin kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe düzeninde olması, ancak kırıldıklarında ve insan gözü tarafından gökyüzünde görüldüklerinde menekşe, çivit mavisi, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olan zıt sırada olduğu algılanır. Böylece, gerçek spektrumdaki ilk renk tarafımızdan son renk olarak görülür.
Kaynak
Görsel: pixabay.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu