Eğitim

Gökyüzü Neden Mavidir?

Güneş ışığı, atmosfere girdiğinde gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Öncelikle görülebilir bölgedeki ışığın içinde en büyük frekans değerine, yani en küçük dalga boyuna sahip mor ışık, atmosferin en üst tabakalarında en fazla saçılmaya uğrar.

Küçük frekans ve büyük dalga boyuna sahip kırmızı ışığın saçılabilmesi için daha büyük parçacıklara çarpması gerekir. Gökyüzü bulutsuz olduğunda mavi ve mor ışık diğer ışıklara oranla daha fazla saçılır. İnsan gözü mavi renge duyarlı olduğundan gökyüzü mavi olarak algılanır.

Gökyüzündeki mavilik farklı tonlarda olabilir. Bunun nedeni atmosferdeki su buharıdır. Gökyüzü, havanın açık veya yağışlı olmadığı günlerde açık mavi, yoğun veya nemli olduğu günlerde koyu mavi renktedir. Bu durum dünyanın değişik yerlerinde atmosferin farklı görünmesine neden olur.

Yaz aylarında gökyüzünün Antalya’da, Trabzon’a oranla daha açık mavi görünmesi bu sebepledir. Gökyüzünü her zaman aynı mavilikte göremeyiz. Havadaki toz parçacıklarının oksijen ve hidrojen moleküllerine oranı gökyüzünün farklı renklerde görünmesine neden olur.

Bu renklerin saçılması ve yansıması sonucu gözümüz renklerin karışımını algılar. Yağmur ve fırtına gibi hava olaylarından sonra atmosferdeki toz parçacıkları ortadan kalkacağından gökyüzü daha koyu ve berrak bir maviye dönüşür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu