Biyoloji

Göz Nedir?Yapısı Hakkında Bilgi

Gözlerimiz dünyanın en hızlı netlik yapan objektifleridir. Aynı zamanda muhteşem diyafram ayarıyla ışığa uyum sağlarlar. Dışımızda olan herşeyi yaşarken, tecrübe ederken görmemizi sağlıyorlar. Baktığımız şeyin enini, boyunu, derinliğini ve uzaklığını görmemizi sağlıyorlar hatta saniyenin onda biri kadar kısa sürede.

İnsan gözü doğadaki en etkileyici sistemlerden biridir. Yetişkin bir insanda, tek gözün ağırlığı 7,5 gram, çapı 24 mm’dir. Tek bir lense sahiptir fakat objenin mesafesine göre biçim değiştirir. Beyine saniyede 30’dan fazla görüntü gönderir. Göz içindeki lens görüntüyü retina üzerinde ters oluşturur ve beyin bunu tekrar çevirerek doğru konuma getirir. Peki göz bunu nasıl başarıyor gözün yapısını inceleyelim.

 

Gözün beyaz dış bölümü sklera’dır. Gözü korur ve gözü oynatan kasları barındırır. Hemen altında kan damarlarıyla dolu olan Koroid tabaka vardır. Bu tabaka retinanın dış katmanlarını besler. Retina ise gözün arkasında bulunan sinir tabakasıdır.

Görevi ışığı hissetmek ve elektrik sinyallerine dönüştürerek optik sinire göndermektir.Gözün en ön kısmında bir kamera sistemi bulunur, en dışta saat camı şeklinde bir kornea yer almaktadır. Işığın kolayca geçebilmesi için saydam olmalıdır.Bu nedenle yapısında hiç damar bulunmaz.

Değişik tip hücre tabakalarından oluşur ve içinde sinir hücreleri de vardır. Bu özelliği ile insan vücudunda kanın girmediği tek yerdir. Oksijeni direk olarak havadan alır, beslenmesini ise hemen arkasında bulunan Aköz humor sıvısından alır. Sıvının bulunduğu yer ön odadır. Korneaya dış bükey şeklini veren de bu sıvıdır. Aynı zamanda hemen ardındaki lensi besleyerek patojenlerden korur.

Göze karşıdan baktığımızda gördüğümüz renkli bölüm iristir. Ortasındaki siyah daire ise bir boşluk olan göz bebeğidir. Lense gelecek ışığın miktarını ayarlamak kaslı bir diyafram olan irisin görevidir. İristeki iki çeşit kas grubundan biri göz bebeğini daraltırken diğeri genişletir.

Göz bebeğinin hemen arka kısmında 1 cm çapında lens bulunur. Lens yakın ve uzaktaki objeleri retina üzerinde netleyebilmek için şekil değiştirmek zorundadır. Protein liflerinden oluşmuş iki yüzeyi de dış bükey olan yapısı ona bu imkanı sağlar. Lensi iki yanından asılı durmasını sağlayan ince lifler yönetir.

Yakına bakıldığında lifler kasılır ve lensin ortası bombeleşir, uzağa bakıldığında kaslar gevşer ve lensin ortası düzleşir. Böylece ışık uygun oranda kırılır ve göz sıvısından geçerek retinaya odaklanır.Işınlar korneadan ve daha sonra göz bebeğinden geçerek görüntüyü retinada odaklar.

Göz Nedir

 

Retinanın kalınlığı sadece 0.1 mm ve 0.5 mm arasındadır. Üzerine düşen görüntü 1 mm2’lik bir alanı kapsamaktadır. Oysa retina üzerinde 125 milyon çubuk hücre, 7 milyon koni hücre bulunur. Çubuk hücreler karanlıkta görmeyi, koni hücreler net ve renkli görmeyi sağlar. Sadece 3 ana renk olan yeşil, mavi ve kırmızıyı algılarlar. Retinanın ortasında Makula adlı çok küçük bir alan yer almaktadır.

Işık asıl Makulada odaklandığından keskin görme burada gerçekleşir. Keskin görüşün odak noktası ise Fovea’dır. Makulayı çevreleyen alan görme alanını oluşturur. Işık retinaya ulaştığında, koni ve çubuk hücreler elektrik sinyalleri üreterek 1 milyondan fazla optik sinirle sinyalleri beyne gönderir. Sol göz beynin sağ yarım küresine sağ göz beynin sol yarım küresine bağlıdır.

Beynin her iki yarım küresinde bulunan ve başımızın arka kısmında yer alan Oksipital Loblar elektrik sinyallerini analiz eder, çözer ve bizde görmüş oluruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu