Seyahat & Turizm

Green Card Nedir?

Green Card,Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti’nin 1990’lı yıllarda uygulamaya koyduğu ve her sene çekiliş yaparak tüm dünyadan yaklaşık 50 bin kişiye verilen bir göçmenlik hakkıdır. Bu karta sahip olanlar Amerika’da istediği kadar oturabilirler ve çalışabilirler.

Green Card çekilişi,tüm dünyada bulunan kültürlerin Amerikan toplumundaki azalmasını önlemek amacıyla her sene düzenlenir. Çin ya da Meksika, ABD’ye normal yollarla zaten çok fazla göç verir. Fakat Türkiye’den Amerika’ya yerleşen kişi sayısı azdır. Bu sebepten dolayı normal yollardan gelen ülke vatandaşları bu çekilişe katılamazlar. Türkiye’den göç az olması sebebi ile her sene dağıtılan 50 bin Green Card’ın 3000 kontenjanı Türkiye’den başvuranlar içindir.

Başvuru bizzat devlet sitesinden yapılabildiği gibi hiçbir ücreti bulunmamaktadır. Başvuru için sadece dijital bir fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır. Çekilişi resmi olarak kazandığınız tarihten itibaren 1 yıl içinde daimi oturma iznini almanız gerekmektedir. Green Card sahibi kişiler seçme ve seçilme hakkı dışında her türlü hakka sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu