Sağlık

Hacamat Nedir?

Kupa terapisi diğer bir ismiyle hacamat,bu terapi yöntemi çok eski yıllara dayanmaktadır.Hacamat deri altında biriken toksik maddelerin dışarıya alınması için yapılan bir yardımcı terapidir.

Bu terapinin uygulanması bir sanattır ve bu uygulamayı yapacak olan kişinin gerek tıbbi yönden gerekse teknik yönden tüm bilgiye sahip olması gerekmektedir.Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’ de bizzat kendisi uygulamış ve hacamatı tavsiye etmiş ve hacamatın sünnet olduğunu belirtmiştir.

Yine bir hadiste Peygamberimiz miraca çıktığında melekler;”Ey Muhammed! hacamatı mutlaka tavsiye et.” demişlerdir.

Hacamat konusunda birçok kişi tarafından belirtilen hadisler mevcuttur.Muhammet bin Abdullah şöyle buyurmuşlardır:

“Her kim ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa, kan hücumundan dolayı meydana gelecek tüm hastalıklardan şifa olur.” E.Davut Tıp H.3861;Tirmizi Tıp H.2051

Hacamat vücudun normal yollardan dışarı atamadığı ağır metaller,serbest radikaller ilaç kullanımından kalan kalıntıların dışarıya atılma işlemidir.Yaygın olarak cam kupalarla yapılan hacamat günümüzde tek kullanımlık hijyenik materyallerle yapılmaktadır.

Hacamat Nedir

Hacamat uzman kişilerce yapılmalıdır ve takriben 10 dakika arasında sürmektedir. Vücutta uygulanacak bölgelere kesik atılıp modern kupa çekme seti denilen bardaklar hacamat yapılacak yere yerleştirildikten sonra vakumlanarak yapılır. Tansiyon, migren, romatizmal ağrılar, eklem ağrıları, kulunçlarda ve bir çok rahatsızlıkta uygulanmaktadır. Baş, göğüs, sırt, bel, karın bölgesine yapılabilir. Hacamat İslam ülkelerinde yaygın olmakla birlikte Almanya, Avustralya, Kanada, Malezya ve Çin gibi ülkelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hacamat yapıldıktan sonra yapılan yerde izler kalmaktadır.Bu izlerin geçmesi bir kaç gün bulabilir.Uygulamadan sonra genellikle hafif yiyeceklerin  tüketilmesi ön görülür.Hacamat, Üç yaş altı çocuklara,Adetli kadınlara, Hipotansiyonlulara, Aşırı anemi hastalarına,Organ nakli olmuş hastalara yapılamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu