Edebiyat & Sanat

Hacı Arif Bey Kimdir?

Hacı Arif Bey (1831-1885) Türk sanat müziği bestecisi.İstanbul’da doğup İstanbul’da yaşayan ve yine burada vefat eden Hacı Arif Bey,klasik Osmanlı müziğiyle 20. yüzyıl Türk Sanat Müziği arasındaki geçişi,klasik Türk müziğinin popülerlik kazanmasını temsil eder.

Hacı Arif Bey ,müthiş kulak hafızası ve sesinin güzelliği sayesinde daha çocukluğunda keşfedilip dönemin müzisyenlerince özel olarak yetiştirilmiş bir sanatçıdır. Zekai Dede, genç Arif’i keşfettikten sonra ,eğitmesi için Eyyubi Mehmed Bey’e götürdü. Ve daha sonra kendi hocası olan, Itri ile birlikte Osmanlı dönemi klasik Türk müziğinin en ünlü ve önemli ismi sayılan Dede Efendi ile tanıştırdı.

Müzik çalışmaları bir yandan devam ederken,Arif, Bab-ı Seraskeri’ye memur olarak girdi. Sultan Abdülmecit tarafından Mızıka-yı Humayun’a (padişahlık makamının özel mülk topluluğu;bugünkü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na denk gelir)alındı. Saray müzisyenleri arasına giren Arif Bey ,aynı zamanda saray halkının müzik öğretmenliğini de yürütüyordu.

Abdülmecit’ten sonra Abdülaziz ve Abdülhamit dönemlerinde de sarayda görev yaptı. Hacı Arif Beyin ünü hem yaptığı besteler ve söylediği şarkılar hem de ilginç hayat hikayesi nedeniyle oldukça yaygındı.Bugün de Türk bestecileri arasında kabul edilmektedir.

Özellikle kendisinden önceki klasik bestecilerin pek üzerine düşmediği şarkı formuna kazandırdığı kişilik önemlidir.Günümüzde Türk sanat müziği dendiğinde daha çok şarkıların anlaşılmasında Hacı Arif Beyin sağlığında olduğu gibi öldükten sonra da popülerliğinin devam etmesinin büyük payı vardır.

Hacı Arif Bey, Mızıka-yı Hümayun’daki görevi sırasında 1885’te İstanbul’da vefat etti.Mezarı Yahya Efendi Dergahı’ndadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu